Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Podkoní a žák

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Podkoní a žák
 
Název díla: Podkoní a žák
Datum vložení: 4.6.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Podkoní a žák
satira z dob kolem konce 14. stol., autora je neznamý
Hlavní postavy: Podkoní (Dvořak) (starší, potrhané oblečení), Žák (VŠ, mladý) + sám autor

Děj:
Autor přisel do krčmy (hospody) a začal popíjet. Vedle něho seděl podkoní. Začal vychvalovat své povolání, že je u dvora a má vysoké společenské postavení. Když to uslyšel žák, zařal říkat, že školní způsob života je lepší a hodnotnější. Žáci jsou prý svobodní a také mají přehršel potravin a pití. A že naopak podkoní jsou chudí, že hladový, jsou biti svým pánem. To rozlýtilo a začal se bránit, tím že hanil postavení žáků. Když už se hádali velmi dlouho dobu, vystaroval podkoní na žáka a začal mu hrozit pravou rukou. Žák ho však stáhnul k sobě. Vše vyvrcholilo tím, že se prali a váleli v krčmě po zemi. Autor znechucen rvačkou, kterou už nechce dál sledovatodchází raději pryč.

Vlastní hodnocení:
Jak bylo ukázáno v tomto díle, lidé i přes propast několika století zůstavají stejní. Stále hádáví, závistiví a plní záště.Hodnocení: (hodnotilo 97 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info