Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Nechtěli jsme na moře

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Nechtěli jsme na moře
 
Název díla: Nechtěli jsme na moře
Datum vložení: 6.6.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Arthur Ransome (1884 – 1967) napsal sérii dvanácti knih o Vlaštovkách, Amazonkách, Lyskách a Dickovi s Dorotkou.
Tento příběh se odehrává asi v roce 1933. Vlaštovky John, Zuzana, Titty a Roger se vydají na dvoudenní plavbu po řece. Na palubu svého kutru Hastrman je vezme zkušený námořník Jim Brading. Dorazí až k ústí, zakotví a na příští den plánují cestu zpět proti proudu.
Když chtějí ráno nastartovat motor, zjistí, že mají málo benzínu. Jim proto odvesluje do města na lodním člunu. Ale mezitím padne mlha a utržený Hastrman zanese děti na otevřené moře.
John objeví námořní mapu a s hrůzou zjistí, že všude kolem jsou mělčiny. Proto se Vlaštovky rozhodnou vztyčit plachty a odplout do hlubších vod. Tam by měly být v bezpečí. A jen co se vyjasní, obrátí loď a vrátí se do přístavu.
Když se konečně zvedl vítr a rozehnal mlhu, byla už téměř inkoustová tma a ještě začalo pršet. Děti tedy odložily návrat na ráno.
V noci zuřila silná vichřice. John ale stačil včas skasat plachty, ačkoliv při tom skoro spadl do rozbouřeného moře.
Ale ani když se moře utišilo, nebyla jim dopřána klidná plavba. V té černočerné tmě se přes ně málem přehnal parník! Naštěstí John a Titty v poslední chvíli rozsvítili poziční světla.
Rozednilo se. V noci John se Zuzanou zahlédli světla z majáku na pobřeží a zamířili k němu. Zuzana totiž chtěla zatelegrafovat domů a teprve až se maminka dozví, že jsou v pořádku, se vydat nazpátek Severním mořem.
Přistáli ve Flushingu, holandském přístavu a šťastnou náhodou tam potkali tatínka, který se vracel z Asie.Životopis spisovatele: Arthur Ransome
Hodnocení: (hodnotilo 14 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info