Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Krakatit

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Krakatit
 
Název díla: Krakatit
Datum vložení: 27.2.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
(poprvé vydáno 1924)

Hlavní hrdinou tohoto románu je chemik a vědec ing. Prokop, kterému v laboratoři z ničeho nic vybuchne jeho nově vynalezená výbušnina, která ho zraní. Pojmenuje ji Krakatit (Krakatou=sopka). Při cestě domů potkává známého ze studií Tomeše. Prokop je velmi vyčerpán jak po psychické stránce, tak i fyzicky, je nemocen. Tomeš pozná, že Prokop není zdráv a odvede ho k sobě domů, aby ho ošetřil. Prokop mu v blouznění vypráví o Krakatitu a prozradí mu část chemického vzorce. Po probuzení si vzpomíná, že Tomešovi něco vyzradil a začíná toho litovat, uvědomuje si, že by toho mohl Tomeš zneužít. Tomeš však odjel do Týnce za svým otcem. Za Tomešem přijde žena, která tvrdí, že nutně musí předat Tomešovi balíček. Prokop se nabídne, že mu balíček předá a vydává se do Týnce za Tomešem. V Týnci však Tomeš není. Prokop se vyčerpáním zhroutí a je nucen se nechat ošetřit doktorem, otcem Tomeše. Upadá do bezvědomí, dostává zánět mozkových blan. Prokopa ošetřuje dcera doktora Andula, kterou si Prokop velmi oblíbí. Po uzdravení pomáhá starému Tomešovi v lékárně. Prokop opojen láskou k výbušninám neodolá a jednu si vyrobí. Výbuch mu utrhne kus prstu a starý Tomeš ho vyhání z laboratoře. Prokop úplně zapomene na Tomeše a Krakatit. Vrací se do Prahy, kde se dozvídá, že Tomeš odjel kvůli dluhům do ciziny. Zjistí, že mu někdo vykradl jeho laboratoř a že mu zmizel Krakatit. Tuší, že tajemství o výrobě Krakatitu bylo prozrazeno .V laboratoři se setkává s doktorem Carsonem. Carson mu nabízí mnoho peněz, když s ním Prokop pojede do jeho laboratoře studovat Krakatit. Prokop odmítá, uvědomuje si nebezpečí, které by mohlo Krakatit způsobit např. ve válce. Carson začíná povídat o Krakatitu, že jim vybuchoval v pravidelných intervalech a že výbuch rušil rozhlasové vlny, a že se také setká s Tomešem. Prokop nakonec svolí a odjíždí do švýcarského Balttinu. Tam zjistí, že se nejedná o malou laboratoř,ale o velký areál hlídaný armádou. Když zjistí, že zde Tomeš není, chce odjet, ale bohužel je donucen násilím zůstat a prozradit tajemství Krakatitu. Prokop se pokusí o útěk, ale marně. Je mu přidělen dozorce Holze, který má za úkol ho hlídat. Prokop se časem zamiluje do princezny Willie . Prokop si uvědomuje, že je zde držen násilím a že ztratil svobodu. Po delší době ho princezna vyveze Prokopa do Itálie, kde se setkává s Daimonen, který odváží Prokopa k lidem, kteří chtějí zničit svět. Zfanatizovaní lidé ukazují Prokopovi , že mají Krakatit. Schránka s výbušninou se rozbije a lidé zpanikaří. Daimon s Prokopem utíkají k radiostanici. Daimon na dálku vyšle signál a Krakatit vybuchne.

V tomto nadčasovém románu Čapek píše o obrovské energii, kterou Prokop využíval, ačkoliv k výbuchu první jaderné bomby došlo až o 20 let později (Hirošima v roce 1945). Snaží se vyjádřit svůj odpor k válce.

Životopis spisovatele: Karel Čapek
Hodnocení: (hodnotilo 89 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Krakatit Čapek, Karel 464 slov
Krakatit Čapek, Karel 367 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info