Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Amber

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Amber
 
Autor: Roger Zelazny
Název díla: Amber
Datum vložení: 11.6.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Amber je desetidílný cyklus neuvěřitelného a strhujícího příběhu, který by se těžko dal zařadit žánrově. Nejspíše jde o vědecko fantastickou literaturu a to z toho důvodu, že autor nám v tomto díle nastiňuje opravdu originální a prokreslený náhled na vesmír a svět ve kterém žijeme. Jeho vize je opravdu fascinující. Všechny různorodé světy jsou vlastně jen stíny, které vrhá jediný skutečný svět Amber, dokonalá říše. Jen princové z krve amberské jsou schopni, potom co projdou tajemným Vzorem v podzemí pod amberským hradem, stíny přetvářit a procházet jimi.

Styl, s kterým Zelazný píše své knihy, podporuje jednoznačně tajemnost a záhadnost díla. Čtenář se doslova pídí po pravdě, ale nemůže se o nic opřít. Skutečnost, kterou považujete v jednu chvíli za bernou minci se ve chvíli další radikálně obrací a vy spolu s hlavním hrdinou neustále tápete ve tmách. Jediným pevným bodem se stává Amber, který se nakonec ukazuje také jako jeden z nejbližších stínů pravého Vzoru.

První díl v tomto smyslu již začíná. Hrdina, lord Corwin, se probouzí v sanatoriu po záhadné nehodě se ztrátou paměti. Nedává na sobě nic znát a postupně se snaží odhalovat ztracené informace. Zjišťuje, že za jeho nehodu může Erik, který se uchází o Amberský trůn. Další díly pokračují v duchu intrik, vendet a bojů o trůn. Čtenář se lépe seznamuje se schopnostmi amberských princů a s vlastnostmi světa ve kterém se příběh odehrává. Postupně se dovídá, že kromě Amberu a Vzoru existuje ještě jejich protipól, Chaos se symbolem Longru. Rozdíly mezi oběma světy jsou diametrální. Jako rozdíly mezi dobrem a zlem, zdravým rozumem a šílenstvím, řádem a chaosem. Celá první pětice dílů vrcholí v dramatické a monumentální bitvě u Vzoropádu, kde vítězí síly dobra nad silami zla. Další pětice již popisuje osud Corwinova syna Merlina, který je zčásti z krve amberské a zčásti z krve Chaosu.

Na knize měl zaujala barvitost jednotlivých stínových světů s jejich roztodivnými obyvateli, fascinující vize, která nabourá vaše jakékoli představy o světě a axiomy, které zde zkrátka přestávají platit. Příběhy se řídí snad jen pravidlem “všechno je jinak”. Také originálnost celé popisované scenerie mě nadchla. Musím říci, že s podobnou knihou jsem se ještě nesetkal.

Hodnocení: (hodnotilo 15 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info