Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Trojská válka

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Trojská válka
 
Autor: Homér
Název díla: Trojská válka
Datum vložení: 14.6.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Trojský král Priamos měl mnoho dětí. Když se měl narodit poslední z nich, Paris, měla královna sen, že právě on zapříčiní zkázu Troje. Ihned po narození byl odhozen v horách. Ujal se ho pastýř a chlapce vychoval. Když se v Tróji konaly závody, Paris se jich zúčastnil a jeho otec Priamos ho poznal a přijal ho zpět. Paris se dostal do Sparty a zamiloval se do krásné Heleny, manželky krále Meneláa. Meneláos se rozzuřil a spolu s ostatními řeckými králi oblehli Tróju. Jednou měla navrch Trója, podruhé zase Sparta. Jednou byl řecký bojovník Achilles uražen vůdcem řeckých vojsk Agamemnónem, který si přivlastnil jemu určenou ženu. Achilles proto odmítl účastnit se dalšího boje, a tím způsobil, že Trójané měli převahu a pronikli do řeckého tábora. Řekové se snažili Achilla usmířit, ale marně. Proto si Achillův přítel Paktroklos oblékl jeho zbroj a pokusil se Trojany zahnat. Byl však poznán a zabit Hektorem. Achilles nad jeho smrtí truchlil a rozhodl se jeho smrt pomstít. Usmířil se s Agamemnónem dostal novou zbroj a odešel do boje. V souboji Hektora usmrtil. Achilles jeho mrtvé tělo odnesl do tábora. Po několika dnech za Achillem přišel král Priamos, Hektorův otec, a žádal Achilla o Hektorovu mrtvolu. Achilles mu ji vydal, smrt přítele Paktroklose byla pomstěna a Achilles se vydal znovu do dalšího boje. Konce války se však nedočkal, protože byl zasažen šípem do paty, do jediného zranitelného místa na jeho těle. Řekové nakonec Tróju dobyli pomocí lstí, pomocí trójského koně. Do dřevěného koně se naskládali Řekové a čekali. Trójané považovali koně jako dar a vtáhli ho do města. Když Trójané slavili své vítězství, z koně vyskákali Řekové a bájná Trója padla.

Hodnocení: (hodnotilo 419 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Trojská válka Petiška, Eduard 231 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info