Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Povětroň

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Povětroň
 
Název díla: Povětroň
Datum vložení: 27.2.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
(poprvé vydáno 1934)

Do nemocnice přivezou těžce zraněného muže, který se zřítil v bouři s letadlem. Pilot letadla je mrtev, pasažér je ve velmi špatném stavu, není možné ho ani identifikovat. Tento případ tajemného neznámého zaujme bezpochyby nejen pacienty,ale i lékaře. Pokládají si otázku, z jakých důvodů letěl v tak špatném počasí, co ho k tomu vedlo. Odpověď se snaží nalézt tři osoby: jeptiška, jasnovidec a básník. Své poznání sděluji lékaři.
Jako první přichází k jeho lůžku přichází jeptiška. Má sen, ve kterým se jí zdá o zraněném, jak vypadal ve skutečnosti a že ji vypráví svůj život, od dětství až k dospělosti. Letěl kvůli lásce k jedné dívce.
Druhý příběh vypráví jasnovidec. Snaží se proniknout do duše a vědomí zraněného. Po velké námaze pronikne do jeho vědomí a jeho vyprávění se velmi shoduje s příběhem od jeptišky. Akorát liší motiv k letu. Podle něho byl zraněný chemikem, který vynalezl nějakou sloučeninu, ale veřejnost se mu vysmála. Po několika letech se dovídá, že „jeho“ sloučeninu vynalezl někdo jiný a vydává ji za svou. Chce světu ukázat, že vynálezcem je on a tak spěchá velmi rychle a proto letí letadlem. Zřítil se proto, že už by stejně nemohl nic dělat.
Básníkovo vyprávění se opět velmi podobá s předchozími příběhy.

U všech 3 verzích se jedná o subjektivní pravdu každého z nich. Ale tu pravou pravdu se nikdo druhý nemůže dozvědět, jsou to pouhé dohady. Pokouší se o rekonstrukci života dle vlastní fantazie jeptišky, jasnovidce a básníka.Životopis spisovatele: Karel Čapek
Hodnocení: (hodnotilo 25 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Povětroň Čapek, Karel 32 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info