Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

R.U.R Rossum's Universal Robots

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > R.U.R Rossum's Universal Robots
 
Název díla: R.U.R Rossum's Universal Robots
Datum vložení: 3.8.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
(poprvé vydáno 1920)

Toto fantasticko-utopické dílo se odehrává na jednom ostrově , kde je továrna Rossum´s Universal Robots, která vyrábí Rossumovy ( vědec, který vynalezl robora) Roboty ve velkém množství. Roboti jsou prodávání do světa jako levná pracovní síla. Roboti postupem času nahrazují lidi ve všech činnostech a tak jdou roboti na odbyt a společnost R.U.R. získává miliardy. Lidé nicneděláním velmi zpohodlní a stávají se zbytečnými. Manželka ředitele továrny přiměje vrchního inženýra výroby Robotů Dr. Galla, aby dal Robotům duši. Roboti si začnou uvědomovat svoji sílu a vyhlásí lidem válku a všechny vyhubí. Zůstane pouze vrchní stavitel Alquist , který proti Robotům nebojoval. Roboti postupem času umírají opotřebováním a chtějí po Alquistovi,aby napsal nový recept pro výrobu Robotů. Ten původní se zničil ve válce. Alquist odmítá. Jednoho dne ho probudí dvojice Robotů, kteří cítí lásku a něhu,chovají se jako lidé. Alquist je nadšený a posílá je světa jako nového Adama a Evu.

V tomto díle Čapek ukazuje, že technika může být lidstvu neprospěšná, ba dokonce pro lidstvo velmi škodlivá, když jí člověk neumí správně využít. Opět je zde Čapek velmi ovlivněn I.světovou válkou, kde právě technika byla proti lidstvu zneužita.
Čapek poukazuje na podobu lidí a Robotů. Lidé mají vžito spoustu věcí a postupů, které děláme automaticky a stereotypně. A naopak Roboti jsou někdy vynalézavější než lidé. Dále se v díle Čapek zamýšlí nad úlohou práce, která by měla být nedílnou součástí našeho života, bez práce bychom zlenivěli a zakrněli.
Slovo ROBOT bylo v této hře použito poprvé v historii. Autorem slova je Josef Čapek.

Životopis spisovatele: Karel Čapek
Hodnocení: (hodnotilo 82 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info