Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Pověsti O drusavě Matře Navě

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Pověsti O drusavě Matře Navě
 
Autor: Viktor Palivec
Název díla: Pověsti O drusavě Matře Navě
Datum vložení: 20.6.2006
Referát vložil: Jiří Matula

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Pověst vypráví o moudré kněžně drusadě Matře Navě, která žila v době bojského vládce Luida. Drusada Matra Nava bydlela v hloubi lesa, kde měla svoji chatrč. Byla velmi chytrá ,rozuměla ptákům, bylinám. Uměla namíchat různé nápoje. Svoji spravedlivostí dokázala označit vyníka. Největší tajemství bylo ukryto v posvátném dubu, který jí byl rádcem.

V dobách vlády Luida, který nesmírněrád válčil a vždy vyhrával napadla na jeho lid nemoc. Vojáci, poddaní a lid postupně začali ztrácet sílu. Král se proto vypravil za moudtrou bylinkářkou Matrou Navou. Poradila mu ať vystřelí šíp proti slunci a jde za ním. Vše udělal podle její rady. Svůj šíp našel zapíchnutý do bodlákovité rostliny. Jmenovala se poupava bílá. Zakousl se do její masité dužniny a pomalu vyčerpáním usnul. Po probuzení byl zcela zdráv.

Natrhal spoustu čarovnéch bylin a spěchal ke svěmu lidu. Tento nejvzácnůjší lék mu pomohl uzdravit svůj kmen.Hodnocení: (hodnotilo 16 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info