Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Makbeth

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Makbeth
 
Název díla: Makbeth
Datum vložení: 12.3.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Tragédie přehnanosti.

Odvážný vojevůdce Makbeth zvítězí v bitvě u Forresu. Když se vrací spolu se svým přítelem Bankem z bitvy domů, zjeví se jim tři čarodějnice. Ty Makbethovi předpoví, že se stane skotským králem. Bankovi předpoví, že zplodí budoucího krále. Ani jeden nebere proroctví zpočátku vážně. Makbeth je u krále oblíben a jednoho dne se král rozhodne, že přenocuje na Makbethově hradě. Makbethova žena naléhá , že chce-li, aby se věštba naplnila, musí krále Dunkana zabít. Makbeth zaslepený touhou po vládě a moci , svou ženu poslechne. Ze smrti krále jsou obviněni jeho strážci. Královi synové Donalbain a Malkom ze strachu prchají ze země. Z Makbetha se stává bezohledný král. Makbeth si uvědomuje i to, co řekla čarodějnice Bankovi a nechává Banka i s jeho synem zabít. Bankův syn Fleance však vrahům uprchne a tím si zachrání život. Makbeth vyhledá čarodějnice a naléhá , aby mu sdělili další proroctví. Ty ho ujistí, že se nemusí o svou moc obávat do té doby, dokud se nebude hýbat birnamský les a upozorní ho na skotského pána Makdufa. Makbeth nechá Makdufa i jeho rodinu vyvraždit. Makdufovi se podaří uprchnout a spojí se s jedním ze synů bývalého krále Malkolmem. Společnými silami vytvoří armádu a nakonec Makduf Makbetha zabíje. Novým králem se stává Malkom.

Životopis spisovatele: William Shakespeare
Hodnocení: (hodnotilo 33 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info