Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Na východ od ráje

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Na východ od ráje
 
Název díla: Na východ od ráje
Datum vložení: 19.7.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Na východ od ráje
(East of Eden, 1952)

John Steinbeck

Název knihy se snaží připomenout biblický původ lidstva, kde jsme všichni potomky Kaina, který právě po vraždě svého bratra odešel od rozhněvaného Hospodina a žil pak „na východ od ráje“. Nejen že v obsahu hraje důležitou roli bible, kniha má současně vytvořit kroniku rodu autora. Ten je totiž zároveň vnukem jedné z ústředních postav, Samuela Hamiltona, který společně se svou rodinou prožil většinu života v té době osídlované Kalifornii. V Salinském údolí se prolínají osudy Steinbeckovy rodiny se smyšleným pokolením Trasků.

Samuel Hamilton pocházel ze severního Irska, odkud se ale jako velmi mladý i se svou ženou odstěhoval do Salinského údolí. Postupem času se jim narodilo devět dětí, z nichž se jedno – Olive později stala matkou Johna Steinbecka.

V jiném státě Ameriky, Connecticutu se narodil Adam Trask. Společně s nevlastním bratrem Charlesem je vychovával otec Cyrus a Charlesova matka. Otec Adama poslal na vojnu, kde bojoval proti indiánům. On se zatím odstěhoval do Washingtonu, kde získal velmi vlivné místo. Dokázal přijít k majetku, který po své smrti rozdělil svým synům.

Zde se do příběhu vkládá další díl – Cathy Ames, žena, kterou sám autor ve své knize označil za „zrůdu“. Svoje rodiče zamkla v hořícím domě a sama pak zmizela z města. Živila se tím „nejstarším řemeslem“ u muže, který se do ní postupem času zamiloval. Když pak po nějaké době zjistil, jaká Cathy ve skutečnosti je, pokusil se ji zabít. Ta však přežila a polomrtvá se objevila v domě Adama a Charlese. Po čase ji Adam požádal o ruku, vzal si svoji část dědictví po otci a odstěhoval se i s ní do Salinského údolí, kde se seznámili se Samem Hamiltonem. Po narození dětí, dvou synů – dvojčat se rozhodla odejít. Adama postřelila do ramene a nechala ho s dětmi samotného jen s čínským sluhou Leem. Adam upadl do apatie, ze které ho až po necelých deseti letech dokázal dostat právě Samuel. Syny pojmenovali podle bible Caleb a Áaron. Cathy si začala říkat Kate a vrátila se ke svému starému povolání v jednom podniku v Salinas. Otrávila majitelku a sama se stala její nástupkyní. Charles mezitím umřel a svoje dědictví odkázal Adamovi a Cathy. Cal zjistil, že jejich matka není mrtvá, jak jim řekl Adam a jednou v návalu zloby prozradil Aronovi, kde ji najde. Ten se rozhodl odejít do války, kde v jedné bitvě zemřel. Cal se obvinil z jeho smrti. Když se Adam dozvěděl, že jeho syn už nežije, mrtvicový záchvat, který ho už jednou ochromil, ho zastihl znovu. Cal na sebe vztáhl vinu i za otcovu nemoc a prosil Adama za odpuštění. Ten mu z posledních sil řekl slovo z bible, které pro ně hodně znamenalo-„timšel“– můžeš…Životopis spisovatele: John Ernst Steinbeck
Hodnocení: (hodnotilo 29 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info