Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Sbohem armádo

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Sbohem armádo
 
Název díla: Sbohem armádo
Datum vložení: 12.3.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Tento román je psán tvz. Ich formou. Příběh začíná na jaře roku 1918. Hlavní hrdina Henry se vrací z dovolené zpět na italskou frontu do Gorizzie. Henry je sice Američan, ale dobrovolně vstoupil do italské armády jako řidič ambulance. Přes kamaráda Rinaldiho poznává slečnu Barkleyovou, ošetřovatelku v nemocnici. Zamiluje se do ní, ta však jeho lásku zpočátku odmítá. Před nedávnem přišla o svého dlouholetého přítele, nakonec zármutek překonává a do Henryho se postupem času také zamiluje. Začíná ofenzíva proti Rakušanům a Henry musí odjet vozit raněné. Henryho zasáhne mina a má zraněnou hlavu a koleno. Ještě na frontě je operován a je odvezen do lazaretu. Po několika dnech je převezen do americké nemocnice v Miláně. Do nemocnice je přeložena i slečna Barkleyová. Henry podstupuje operaci kolena, aby mohl normálně chodit. Vztah mezi ním a sl. Barkleyovou se prohlubuje. Henry se uzdravuje a má jet na dovolenou na zotavenou. Henry je však nakažen žloutenkou a nakonec mu dovolenou zruší. Vrací se na frontu, ale je přeložen do Bainsizze. Rakušané vyhrávají a tak dostanou rozkaz k ústupu. Henry odbočí z hlavní silnice, hrozí nebezpečí , že by hlavní cestu mohli Rakušané zničit. Jejich auta zapadnou do bahna a dál se musí vydat pěšky. Jsou ohroženi. Nakonec zůstane pouze Henry s jedním mužem. Podaří se jim dostihnout ústupový proud, který dojde k mostu, u něhož stojí policie a zabíjí důstojníky. Henry, aby se zachránil,skočí do řeky. Dostane se k trati a naskočí do jedoucího vlaku. Dostane se až do Milána a spěchá do nemocnice za Catherine. Dovídá se, že odjela do Stressy a vydává se za ní. Najde ji a bydlí spolu v hotelu. Jednou v noci je probudí klepání na dveře. Jeho přítel přišel Henryho varovat, že prý ho ráno přijde zatknout policie. Ještě tu noc spolu s Catherine emigruje do Švýcarska. Tam jsou začeni a vyslýcháni kdo jsou a proč utekli. Henry si vymyslí, že studoval v Itálii architekturu a jeho sestřenice Catherine umění a že do Švýcarska přijeli za zimními sporty. Uvěří jim a dostanou dočasná víza. Odjedou do Montreaux. Catherine je těhotná, a tak musí odjet do Laussane, protože v Montreaux není nemocnice. Catherine začíná rodit, ale dítě se bohužel narodí mrtvé a Catherine zanedlouho také umírá. Tímto kniha končí.

Román Sbohem armádo vychází z vlastních zkušeností I. světové války. Autor zde popisuje hrůzy války.

Životopis spisovatele: Ernest Hemingway
Hodnocení: (hodnotilo 145 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info