Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Mít, či nemít (To have, or not to have)

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Mít, či nemít (To have, or not to have)
 
Název díla: Mít, či nemít (To have, or not to have)
Datum vložení: 12.3.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavním hrdinou je rybář Harry Morgan. Je mu nabídnuto, aby ze Států převezl na své lodi několik lidí na Kubu. Harry však odmítá. Bojí se, že by mohl být zatčen a taky nenachází důvod, proč to dělat. Je to rybář, má svou loď, kterou pronajímá. Jeho loď si pronajme pan Johnson a vyjíždí na lov merlinů (mečounů). Na výpravě Johnson má šanci chytit velkého merlina, ale bohužel ji nevyužije. K tomu zničí Harrymu výstroj, která je základem a nutným prostředkem jeho živnosti. Johnson mu slibuje, že mu vše zaplatí,ale slib nedodrží. Harry nemá peníze k zakoupení nové výstroje, a tak přistupuje na již zmíněný obchod. Druhý den vyplouvá se svým kamarádem Ediem na akci. V průběhu cesty Harry zjistí, že Číňani, které převáží na Kubu, budou po vylodění zabiti. Dokonce nabývá dojmu, že on sám bude možná zabit též. Proto zabije organizátora celé akce, pana Sinka. Hlavním důvodem celé akce bylo pašování alkoholu. Na cestě potkávají loď kapitána přístavu Wiliho, který veze rybařit dva muže. Willimu dochází pravý důvod celé akce, ale jako Harryho kamarád mlčí. Bohužel ti dva muži na palubě si toho všeho všimnou a dožadují se,aby Willie zatkl Harryho. Willie odmítá i tehdy, když se mu jeden z mužů představí jako známý kongresman. Willie Harryho pokřikem varuje a Harry celý náklad vyhází do moře doufajíc, že jej nespatří pobřežní policie.
V poslední části knihy sedí Harry Morgan v hospodě a stěžuje si, že dostal výpověď. V průběhu pašerácké akce přišel o ruku. Harry zůstane v hospodě sám. K jeho stolu si sedají dva muži, kteří se představují jako komunisté z Kuby a kteří potřebují přepravit na Kubu. Harry jim vysvětluje, že mu jeho loď zabavila policie a že je to stejně velmi riskantní. Muži mu však nabízí tučnou odměnu. Harryho nakonec přemluví. Druhý den ráno Harry ukradne svoji loď a vyplouvá na smluvené místo. Při čekání na muže se Harry potkává s kamarádem-rybářem. Najednou se na loď řítí auto, vyskáče z něho šest ozbrojených Kubánců. Jeden z nich zastřeli Harryho kamaráda a nařídí Harrymu, aby urychleně vyplul z přístavu. Harry je vyděšen a neví, co bude a co má dělat. Nepanikaří a rozvážně uvažuje. Harry je k nim přátelský a pomalu se s nimi dává do řeči. Zjišťuje, že patří k teroristicko-komunistickém hnutí „ Svobodná Kuba“ a že právě vyloupili banku.Harry si v kajutě chystá samopal a snaží se Kubánce opít. Harrymu v domnění, že zabil všech šest Kubánců, si oddychne. V tom okamžiku však uslyší výstřel a ucítí bolest v břiše. Je postřelen a umírá.

Životopis spisovatele: Ernest Hemingway
Hodnocení: (hodnotilo 41 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info