Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Šarlatové písmeno

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Šarlatové písmeno
 
Autor: Nathaniel Hawthorne
Název díla: Šarlatové písmeno
Datum vložení: 13.8.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj se odehrává v první novoanglické puritánské kolonii v 17. století. Hlavní hrdinka Hester Prynneová po svém příjezdu do Ameriky zhřeší s mladým duchovním Arthurem Dimmesdalem. Je uvězněna, protože odmítá sdělit, kdo je otcem jejího dítěte, a dosouzena k doživotnímu nošení šarlatového písmena A (v překladu smilnice) na prsou. Na pranýři ji uvidí její manžel - lékař, se kterým se už dlouho nestýkala. Neudělá ale nic proto, aby jí pomohl, a pod jménem Roger Chillingworth začne sám pátrat po jejím milenci. Všimne si zhoršujícího se zdravotního stavu Dimmesdala a nabídne mu lékařskou pomoc. Při prohlídce náhodou objeví na kněžově hrudi krvavé stigma ve tvaru písmene. Hester mezitím v ústraní vychovává dcerku Perlu. Kolonisté zanedlouho oceňují její nezištnost, když se stane dobrovolnou ošetřovatelkou. Písmeno "A" nyní nabývá nových významů - schopná a dokonce andělská. Události vrcholí po sedmi letech. Dimmesdale se velmi proslaví, ale stále ho sužují výčitky svědomí a strach z lékaře. Hester odhalí manželovy úmysly a varuje svého milence. Oba se rozhodnou odjet do Evropy, ale Dimmesdale v den volby guvernéra vystoupí spolu s Hester a Perlou na pranýř a přizná se. Náhle však umírá. Brzy poté zemře i Chillingworth a odkáže svůj majetek Perle, která jediná kolonii opustí. Hester zůstává a zasvětí zbytek života péči o slabé a nešťastné ženy.Hodnocení: (hodnotilo 67 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info