Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Temné hory

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Temné hory
 
Autor: Patrick Carman
Název díla: Temné hory
Datum vložení: 23.8.2006
Referát vložil: Marťa K.

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Dvanáctiletá Alexa vyrůstá v Lathbury, jednom ze čtyř měst obezděném hradbami, které trestanci, na žádost pana Warvolda, postavili jako ochranu před okolním nebezpečím.
Letošní léto Alexa tráví s otcem - purkmistrem, v městečku Bridewellu - také obezděném. Čím je Alexa starší, tím více touží objevit, co se za hradbami skrývá. A protože má její otec mnoho práce a nikdo se o ni příliš nestará, není Alexino pátrání nikým rušeno. Při jedné procházce Warvolda a Alexy Warvolda nečekaně zemře. Alexa u něj najde klíč. Brzy přijde na to, k čemu slouží - k odemykání tajného vchodu za křeslem v místní knihovně.
Alexa se tunelem dostane za hradby, kde díky nejrůznějším bytostem - zvířatům, skřítkům, lidem, objeví schovávající se trestance, kteří se po dostavení hradeb sice vrátili tak, jak se očekávalo, do věznice, ale poté byli tajně propuštěni a nyní chystají útok na Bridewell. Alexa je obdarována magickým kamenem, s jehož pomocí rozumí i mluví řečí zvířat. Urychleně se vrátí do Bridewellu, varovat místní obyvatele. Ti dají dohromady své síly a během pár dní postaví další, ještě vyšší a silnější opevnění okolo města. Alexu často navštěvuje a informuje o plánech trestanců veverka Murphy.
Trestanci na město vtrhnou v očekávanou dobu. Bridewellští občané útok účinně odrazí. Zabijí i vůdce trestanců, který si říká Sebastian, alias pana Ganesha, člena městské rady, bývalého vězně, jemuž se také po dostavení prvních staveb podařilo uniknout z vězení. Alexina schopnost mluvit a rozumět zvířatům pomalu vyprchává kvůli tomu, že nepobývá ve volné přírodě, až úplně vymizí. Když se po létě vrací s otcem domů a vidí zvířata v prostorách, jenž kdysi nemohla ani zahlédnout, protože před nimi stály nyní čerstvě zbořené hradby, které občané strhli kvůli již nastalému bezpečí, mrzí ji, že už nemůže naslouchat jejich řeči ani si s nimi povídat.
Je ale šťastná, že se nebezpečné trestance podařilo porazit a ona se vrací do svého rodného města Lathbury.

Hodnocení: (hodnotilo 4 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info