Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Jak se dělá chlapec

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Jak se dělá chlapec
 
Autor: Ludvík Vaculík
Název díla: Jak se dělá chlapec
Datum vložení: 4.9.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Román J.s d. chlapec je rozdělen na dvě části - J s d. ch I. a II..
I. část začíná v září 86 a končí květnem 87.
II. část je od srpna 88 do dubna 93.
Celý román je autobiografií psanou formou deníkových zápisků . Celé dílo bylo pojato jako polemika s románem Smolná kniha od L. Procházkové / Vaculíkovy přítelkyně/.

V I. části autor popisuje vnitřní svět postaršího spisovatele, který si je vědom nejistoty manželství a doby..
V podtextu je vylíčena doba před rokem 89, plná strachu a otupělosti vůči režimu, čekání na další předvolání k výslechu či čtení anonimů vyhrožujících zmlácením.
Seznamujeme se s hlavním hrdinou Josefem a jeho družkou Pavlou. V manželství je mnoholetý rozdíl, kterého si je především vědom Josef, neboť díky létům upadá jeho sexuální svěžest. Na mysli má Pavlin názor - "Kdo nemá doma dost, má právo, dosytit se jinde." Jeho dohady se o Pavlině nevěře se potvrdí, když nahlédne do Pavlina rozepsaného románu. Josef přemýšlí zda Pavlu opustit nebo počkat, jak se ho zbaví.
I když jsou v partnerství již dvě děti - společná Lucinka a Magdaléna z Pavlina prvního manželství, přemlouvá Pavla Josefa k dalšímu dítěti. Josefovi se příliš nechce, neboť z bývalého manželství už má tři syny. Nakonec je však Josef ukolébán představou, že by se uděláním dítěte mohli některé problémy vyřešit.

Ve II. části je již dítě - chlapec na světě. Josef je jím uchvácen, vidí v něm pokračování sebe, ale znovu je zde hrozba plynoucího času, strach že nepovede synka do školy, že umře a nepředá mu své vědomosti. Proto se Josef snaží s chlapcem prožít každou volnou chvíly, aby mohl být neustále udivován jeho den ode dne se rozvíjející osobností.
Vše se ztíží vyostřením konfliktu mezi partnery. Josef od Pavli odchází a přerušuje veškerý kontakt. Každý den odloučení je zžírán myšlenkou : " On je o den starší, já o den života chudší a nejsme spolu." Po čase se k Pavle vrátí, toto soužití netrvá dlouho, Pavla se totiž chce brzy vdát za jiného muže.

Co říci závěrem?
Přestože se mi I. část zdála příliš vulgární, špatně orientovatelná a nudná bylo v ní popsána přesně polovina utvoření člověka tj. vytvořit jeho fyzickou schránku. Nu a ve II. části je popsána další polovina - utváření osobnosti.
II. část mi byla také sympatická citelným prokreslením vztahu otce a syna.Hodnocení: (hodnotilo 25 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info