Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Donské povídky

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Donské povídky
 
Autor: Michail Šolochov
Název díla: Donské povídky
Datum vložení: 8.9.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Tato kniha je souborem povídek z oblasti Donu, které popisují nikoliv bojovém umění donských kozáků, ale spíše jejich charakterové vlastnosti a chování.Šolochov ve všech jeho dílech také velmi barvitě popisuje oblečení donských kozáků, jejich nářečí a v neposlední řadě krajinu v oblasti Donu. Šolochov ve svých povídkách vyjadřuje svůj postoj k revoluci, přičemž v jeho díle ani jednou není ústřední postavou, jež by stála proti Revoluci, mladý člověk.Šolochov sahá do nejžhavějšího středu událostí, nevyhýba se ničemu, ani hrůze, ani strachu a už vůbec ne smrti. Líčí skutečnost bez příkras a zamlčování. Důkazem toho všeho je většina jeho povídek.Úryvek z povídky Aljoškovo srdce:Tato povídka vypráví o statečném chlapci Aljoškovi, který pochazí z chudé rodiny. Jeho stará matka umřela a jeho sestru zabila chamtivá sousedka Makarčicha. Sirotek Aljoška nikoho neměl a byl velmi hladový. Proto se vloupal k sousedce Makarčiše domů. Byl však přistižen a utlučen téměř k smrti. Nyní Aljoška našel vojáka, který se o něho stará resp. dává mu jídlo a pod.

Úryvek: Druhý den přišel Aljoška na dvůr už za svítání a sedl si na sešlapané schůdky. Zuby mu cvakaly zimou a nemohl se dočkat, až skřípnou dveře s nápisem Zde je polit. komisař Synicin a na prahu se objeví brejlatý. Slunce se už vyhouplo nad sýpky, když brejláč vstal. Vyšel na práh a potáhl nosem.

"To ty tak smrdíš, Aljoško?"

"Mám hlad," broukl Aljoška a pohlédl zdola na brejle.

"Hned, uvaříme si kaši. Ale ty, Aljoško, opravdu smrdíš." Aljoška řekl prostě a věcně: "To Makarčicha mě chtěla zabít. Teď mám horkost a do hlavy se mi dali červi." Sundal z hlavy přadeno konopí, prosáklé krví; brejláč prohlédl kulatou zhnisanou ránu. Uviděl, jak z hnisu vykukují špičaté hlavičky bílých červů, odvrátil se přes zábradlí a zaklel. Aljoška si dodal odvahy. "Víš co, vyšťárej mi je dřívkem, a do rány nalej petroleje. Však on je petrolej vyhubí, ne?" Brejláč tenkým dřívkem vyškraboval z rány slizké červíky. Aljoška skučel a přešlapoval z nohy na nohu. To byl začátek jejich přátelství. Od té doby se Aljoška přišoural každý den do kanceláře, spořádal misku ovesné polévky, srkal olej; najedl se vždycky dosyta, ale přesto byl nějak nesvůj, když na sobě cítil vlídný, zloumavý pohled brejlatého.

Hodnocení: (hodnotilo 7 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info