Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Beze zbraně

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Beze zbraně
 
Autor: Zofia Kossaková
Název díla: Beze zbraně
Datum vložení: 19.11.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Určitý, vysoce postavený Ital, dostal za úkol jet do Jeruzaléma a spravovat tam království. Má si vzít neznámou snoubenku, která se po jeho boku stane královnou. Avšak on má milenku, vdanou, a nechce se stát ze dne na den králem. I přes odpor, který kladl, mu papež požehnal a on neměl na výběr. Za ženu dostal drobnou, mladou dívku, která se spíše všeho strachovala, než aby vládla. Ale měla ho ráda. Ale milenka za Italem přijela i do Jeruzalémského království a on si musel vybírat. Nakonec se jeho manželka dozvěděla, že jí je nevěrný a vzala si chudák život.

Zároveň se odehrává příběh svatého Františka z Assisi. Zatím se o něm neví. Chodí spolu s několika „bratry“ a za jídlo všude pomáhají a nemají s sebou nic. Dlouho ho lidé odsuzovali a dlouho trvalo, než papež schválil jejich stanovy. Jeden z bratří ale podlehl lákavému soustu a nevědomky se namočil do dětské křížové výpravy, která dopadla hrůzně. Některé lodě ztroskotaly a některé děti i s vůdci byly prodány do otroctví.

Všichni se konečně spojili do jedné velké křížové výpravy. Jel i František a Ital Jan byl vůdcem. Zaznamenali velké úspěchy, ale kardinálu Pelagiovi to nestačilo. Nechal vyhladovět celé město a nestačilo to. Chtěl celou nilskou deltu. Jednou se vydal František přemlouvat sultána, aby přijal křesťanství. Svou prostotou působil jako hloupý, a tak si život zachránil a dokonce zapůsobil. Setkal se se zbloudilým bratrem, který tu byl otrokem. Dostal ho jako průvodce a když se bratr měl vrátit, nabídl se místo něho. A tak pro něj i pro sebe získal svobodu. Sultán během pár dní obrátil celou situaci. Mohl celé nepřátelské vojsko nechat utopit v rozvodněném Nilu, ale díky jedinému opravdovému křesťanu, kterého poznal, Františkovi, nechal armádu přežít.

František se však dozvídá, že nastaly pro bratry v Itálii těžké časy. Bratr, který vedl po dobu Františkovy nepřítomnosti františkány, úplně změnil styl stanov. Začal stavět školy, kláštery a začal i schraňovat peníze, knihy atd. A to vše František dříve odmítal… František nechal Jeruzalém pod správou zbloudilého a znovu nalezeného bratra a tím si ho velmi získal a dal mu znát, jakou v něho vkládá důvěru. Poté se smutně vydal do Itálie zjistit, co se stalo s jeho milovanými bratry…

Hodnocení: (hodnotilo 6 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info