Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hovory k sobě

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Hovory k sobě
 
Název díla: Hovory k sobě
Datum vložení: 3.12.2006
Referát vložil: Martin Brdička

 

squareVClanku:
id='square-ir'
V první knize sepsané "v zemi Kvádů nad Grannou", tj. u slovenského Hronu, probírá autor galérii postav, které se kladným způsobem zapsaly do jeho života. Kromě rodičů, děda Marka Annia Vera a adoptivního otce císaře Antonia Pia vzpomíná zvláště na své učitele filozofie, gramatiky a retoriky. Druhou knihou začínají vlastní filozovické zápisky. V kratších či delších odstavcích jsou vykládány jednotlivé filozofické zásady, morální postoje a aforistická učení z něj lze vyvodit. Markus Aurelius je přesvědčen o účelném uspořádání vesmíru, jehož částí je i člověk. Bůh je přítomen i v jednotlivci jako jeho vůdčí část - rozum. Řídí-li se člověk rozumem a nenechává se unášet klamnými představami, pak žije v souladu s přírodou. Tato forma života je zároveň životem ctnostným, jenž nalézá svůj smysl v naplňování dobra a odmítání zla. Kromě následování těchto zásad je vše ostatní nedůležité a zbytečné. Vnější vlivy nezasahují klid ctnostné duše, na jednání bližních hledí stoický myslitel shovívavě a s láskou. Chápe pomíjejícnost věcí, které přecházejí jedna v druhou, i pomíjejícnost vlastní. Zda se člověk rozpadne v atomy nebo v základní prvky, nehraje podstatnou soli. Důležité je, aby pochopil své místo ve světě a neotřesitelně je zaujal. Dovést lidi k tomuto názoru je nejdůležitějším úkolem filozofie.

Životopis spisovatele: Marcus Aurelius
Hodnocení: (hodnotilo 13 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info