Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Sivooký démon

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Sivooký démon
 
Název díla: Sivooký démon
Datum vložení: 10.12.2006
Referát vložil: Martin Brdička

 

squareVClanku:
id='square-ir'
V úvodu romaneta jsme seznámeni se záhadnou událostí, která se stala v Praze. Nenápadná mladá žena zde porodí dítě, které však zemře. Několik dní po pohřbu se však zjistí, že v rakvi není mrtvolka nýbrž jen vosková figurína. Při vyšetřování se nedojde k žádnému závěru, neboť žena zmizela a nájemníci domu si pouze pamatují, že noc před pohřbem v ženině bytě byly dvě osoby a dlouho zde cosi dělali.
Poté se vyprávění ujme vypravěč. Dostává pozvání od svého strýce Roberta, aby ho navštívil na jeho statku. Je udiven, protože svého strýce neviděl již spoustu let, ale zároveň s pozváním dostává i záhadný anonymní dopis, který ho před návštěvou varuje. Promiňte, že jako neznámý, však dobrý a upřímný Váš přítel varuji Vás, abyste vyzvání toho uposlechl; neboť učiníte-li tak, možná, že budete tohoto trpce želeti. Strýc váš oženil se před nějakým časem a ačkoli již stár,zvolil si za družku života dívku mladou, kteréž by mohl býti spíše otcem nežli chotěm, a kteráž svými divokými rozmary život jeho ztrpčuje, ba nesnesitelným činí.
Anonymní dopis podnítí jeho zvědavost a tak se vydává na cestu. Na cestě za Plzní ho vezme Robertův kočí, který mu byl vyslán naproti. Jaké je jeho překvapení, když zjistí, že kočí ho veze zpátky do Plzně. Vypadá to, že někdo se mu za každou cenu snaží zabránit v návštěvě strýce. Nakonec se na strýcův statek dostane a seznamuje se strýcem. Robert je vysloužilý voják, ale válku už nemá rád tak jako za mlada, kdy mu imponovalo válečné hrdinství. Strýc však na pár dní odjíždí. Jeho synovec seznamuje s jeho krásnou a svůdnou ženou Reginou. Začíná tušit, že neznámý přítel ho možná varoval před svody "sivookého démona", Reginy. Vše na statku vypadá tajemně a podezřele, Regina zamlžuje svou minulost i svůj vztah ke strýci Robertovi.
Strýc Robert, když byla Regina malá holčička, nechal bezdůvodně zastřelit jejího otce a Reginu postřelit. Činu litoval a staral se o Reginu. V dospělosti Regina od strýce utekla do Prahy, zamilovala se, provdala a porodila dítě. Dítě však zemřelo. Její muž ji pomohl udělat voskovou figurínu, zatímco pravou mrtvolku schovala do jezera nedaleko strýcova statku, kam potom uprchla. Aby mohla Regina žít na statku, vydává ji strýc za svou ženu.
Ve skutečnosti je stále provdána za onoho muže, který je zároveň vypravěčovým přítelem a spolubydlícím v Praze a který byl před několika dny nucen uprchnout. Objevuje se na statku pronásledován policií, a v následujícím běhu událostí Robert omylem zastřelí Reginu.

Životopis spisovatele: Jakub Arbes
Hodnocení: (hodnotilo 13 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info