Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Kosmova kronika česká

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Kosmova kronika česká
 
Autor: Kosmas
Název díla: Kosmova kronika česká
Datum vložení: 18.12.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Kosmova kronika je jedna z prvních českých literárních děl. Autorem byl Kosmas, děkan svatovítské kapituly. Je napsána latinským jazykem. Kosmova kronika byla ve středověku hodně opisována a někdy i doplňována o novější údaje. Tak vzniklo její pokračování až do sklonku 13. století. Dnes známe 15 opisů.

Kosmas žil na přelomu 11. a 12. století, byl jeden z mála českých vzdělanců. Kroniku začal psát až ke sklonku svého života někdy okolo roku 1119 a zakončení se datuje společně s jeho smrtí. Vypravování je oživováno citáty, dialogy, zábavnými historkami a verši. Dále jsou v díle popsány vlastní zkušenosti a různá svědectví lidí.

Kronika se skládá ze tří částí (3 knihy), z nichž pro nás je nejpřínosnější hned ta první, jelikož zachycuje velký časový úsek na poměrně malém prostoru. První část vypráví o slovanském příchodu do naší oblasti a průvodních českých dějinách. V této části na mne kronika zapůsobila velmi nejistým a nepřesným dojmem, vždyť také Kosmas čerpal z vyprávěných nebo již zaznamenaných legend. Často odkazuje na již vytvořená díla a připomíná, že by se nerad opakoval. Dále vypráví o narození knížete Bořivoje na konci 9. století. Bohužel jsou to informace nepřesné.

Druhá a třetí část působí věrohodněji. Kosmas zde čerpá z doznání žijících lidí, kteří mu vyprávějí, co si pamatují. To bylo samozřejmě přesnější. Je škoda, že nepsal o své době v plném rozsahu, jistě bychom se dozvěděli více.

Kosmas pojal svou práci jako souhrn českých událostí, která byla směřována hlavně k jeho vrstevníkům. Neměl přímo v úmyslu zanechat svědectví nastupujícím generacím.. Upoutalo mě Kosmovo zaměření na čtenáře, pro kterého udělal maximum. Doplňoval nudnější pasáže svými nápady, a to tak chytře, že se podstata starých příběhů téměř nemění.

Je pozoruhodné, jak kronika předběhla svou formou dobu, je zajímavá a vhodná ke čtení i po tolika letech. Překvapila mne svou nevelkou rozsáhlostí a formou, jakou mi byla podána. Uvítal jsem stránkový slovníček méně známých pojmů, ve kterém jsem potřeboval listovat.Životopis spisovatele: Kosmas
Hodnocení: (hodnotilo 379 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Kosmova kronika česká Kosmas 93 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info