Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Poslední Mohykán

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Poslední Mohykán
 
Autor: J. Fenimore Cooper
Název díla: Poslední Mohykán
Datum vložení: 21.12.2006
Referát vložil: Jan Rohlena

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Poslední mohykán
James Fenimore Cooper
Hl. postavy. Pl. Munro,dcery Cora a Alice ,Duncan Heyward,Magua,

V barvitém a dramatickém vyprávění o životě indiánů se ocitáme v pohnutém údobí amerických dějin, v době bojů mezi Angličany a Francouzi v severní Americe v polovině 18. století.
Koloniální války vrcholí. Do obléhané pevnosti William Henry se za svým otcem, plukovníkem Munroem, vydávají spolu s posilami jeho dcery Cora a Alice. Jsou doprovázeny mladým důstojníkem Duncanem Heywardem, který je zamilován do Alice. Hlubokým pralesem je vede indián "Lstivý lišák" Magua. Cestou se setkají se zálesákem Sokolím okem a dvěma Mohykány – Čingačkúkem a jeho synem Unkasem – posledním svého rodu.
Zradou Maguy, který družinu záměrně svede z cesty a od vojenského oddílu, padnou do zajetí proradných a krvelačných Hurónů. Nicméně stateční Mohykáni v čele se Sokolím okem je zachrání před jistou smrtí a odvedou do zmíněné pevnosti William Henry.

Situace na bojištích se vyhrocuje a pevnost již nemůže odolat francouzské přesile. Je podepsána kapitulace. 9. srpna 1757, s ranním rozbřeskem opouští poražení Angličané padlou pevnost s příslibem Montcalma, velitele francouzských vojáků, že se nikomu nic nestane a anglická armáda odejde se ctí. Jakmile se zástupy Angličanů, vojáků, žen a dětí, v počtu skoro tří tisíc lidí ponoří do lesa, na znamení Maguy tento nešťastný průvod přepadne přes dva tisíce rozzuřených divochů lačnících po skalpech. Montcalm nedodržel slovo, nezajistil bezpečnost průvodu a nezabránil krvavé a nelidské události, která vstoupila do dějin pod názvem "Krveprolití v pevnosti William Henry."

Alice a Cora, spolu se zpěvákem Gamutem, opět padnou do rukou Maguy, jenž má zájem o Coru.
O tři dny později pátrá v troskách pevnosti pětice mužů. Hledají své blízké. Marně. S ulehčením shledají, že mezi mrtvými Cora a Alice nejsou.
Zvěd Sokolí oko, Munro, Heyward a oba Mohykáni, ti jediní přežili ono krveprolití. Unkas objeví Maguovy stopy. Uvědomují si, že je před nimi nelehká cesta ke kanadským hranicím osvobodit Maguovy zajatce.
Strastiplná plavba po jezeru Horacian hrdiny zavede do tábora Hurónů, kde je zajata Alice s Gamutem. V táboře Delevarů je zase Cora.
Boj mezi Huróny a Delevary na sebe nenechá dlouho čekat. A právě v něm se rozhodne o tolika životech.
Sokolí oko zabije Maguu. Unkas se bezhlavě vrhá do záchrany Cory, avšak oba přichází o život.
Smrtí Unkase odešel poslední bojovník z moudrého rodu Mohykánů. Roztřesená Alice odchází spolu s plukovníkem Duncanem a svým otcem zpět do civilizace.Hodnocení: (hodnotilo 139 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info