Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Oklamaná (Podvedená)

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Oklamaná (Podvedená)
 
Autor: Thomas Mann
Název díla: Oklamaná (Podvedená)
Datum vložení: 9.1.2007
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
- 1.pol.20.století – Německo
- rozsáhlá povídka – novela (slovenský překlad)
- hl. postavy: - matka Rosalie Tümmlerová
- dcera Anna
- syn Eduard
- učitel angličtiny Ken Keaton


Rosalie přišla o svého manžela a zůstala sama se dvěma dětmi. Anna je odmalička chromá. To, co však ztratila v dovádění s dětmi, si vynahradila v umění. Je nadějnou malířkou. Měla jednu vážnou známost, ta však skončila rozchodem. Od té doby po muži netouží, je nejlepší přítelkyní matce. Matka je její dobrou učitelkou. Její významnou vlastností je to, že dokáže skvěle povídat o životě, o jeho nástrahách i krásách.

Velká změna nastane, když si Eduard najde soukromého učitele angličtiny Kena Keatona. Matka se do něj zamiluje. Se svými pocity se svěří jen dceři. Ta se snaží, aby Ken odešel, šel hledat jiné krásy jeho milovaného Německa.

Jednoho rána si Rosalie zavolá Annu do svého pokoje a svěří se jí s úžasnou novinou. Asi po třech měsících se jí opět dostavila menstruace, čímž se nad ní „slitovala příroda“. Uvědomí si, že ještě není starou vyschlou ženou, ale že je stále ženou s možností milovat a být milována.

Ken Keaton byl krásný mladý muž, který bohužel ve válce přišel o část obličeje. To však nezměnilo nic na jeho okouzlující postavě. Přivydělával si doučováním angličtiny, jeho rodného jazyka. Také on se do Rosalie zamiloval, ale byl zmatený z jejího chování, proto jí to neřekl, ani se o nic nepokusil. Miloval německou historii a také o ní hodně věděl…

Rosalie se po čase začne rodině ztrácet před očima. Je stále bledší a hubenější. Přesvědčivě však svým nejbližším tvrdí, že je zdravá.

Celá rodina i jejich přítel se vypraví na výlet na místní zámeček, prochází se zde nádherným starým parkem. Obdivují zde černé labutě. Při prohlídce zámkem se Rosalie a Ken opozdí v jedné místnosti, Rosalie svému mladému idolu vyzná lásku a zde ho také poprvé políbí. Chystá se za ním jít ještě tento večer nebo zítra ráno. Chce mu patřit.

Rosalie se ke Kenovi nedostaví - její stav se velmi zhorší. Musí do nemocnice, kde je jí vyšetřena rakovina vaječníků. To, co pokládala ve zbožné vyplněné přání - a to, že se jí dostavila menstruace, nebyla pravda. Došlo jen ke krvácení způsobené hormony estrogenů - což je po přechodu běžné, ale musí se léčit. Rosalie zemře.

Hodnocení: (hodnotilo 2 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info