Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Z Asie do Nového světa

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Z Asie do Nového světa
 
Autor: Lenka a Václav Špillarovi
Název díla: Z Asie do Nového světa
Datum vložení: 24.1.2007
Referát vložil: Hloch Karel

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Vydalo: nakladatelství SH- Progress jablonec nad Nisou 2005
Obsah:
Kniha vypráví o cestovatelích ( Autoři + kolektiv), kteří se ještě za dob totality vydali procestovat velkou část pohoří Ťan-Šan a hned po pádu železné opony se vydali jako jedni z prvních Čechoslováků do USA.

Kniha je rozdělena do 2 částí.
1.část: Výprava do Kazachstánu
Tato část začíná přípravami na cestu, které byly velice složité, protože v tehdejším Československu se shánět věci, které byly vhodné do tvrdých kazašských podmínek, bylo velice složité. Nakonec i díky domácí výrobě se podařilo potřebné věci dát dohromady. Do Kazachstánu letěli letadlem přes Rusko. Po příletu na letiště už na „naše“ cestovatele čekal domluvený průvodce, který je později ještě s jedním kolegou doprovázel na cestách. Domluva mezi nimi probíhala v Ruštině. Během třítýdenního pobytu zdolávaly hory, velké vzdálenosti, ale také řeku. Mezi nejzajímavější patří vždy setkání s domorodými lidmi, žijcími na samotě mezi horami. Celá osmičlenná parta se nakonec vrátí domu bez úhony.

2.část: Nový svět
Druhá část pojednává o výpravě tentokrát 5 členů do USA. Bylo to jaro roku 1990, kdy se po pádu železné opony otevřel svět. USA v té době znal jen málokdo a proto bylo těžké zjistit jaké jsou podmínky, co si vzít s sebou atd….Po potřebném a nezbytném vyřízení víz, vyměnění dolarů, sbalení věcí se mohlo letět. Z Ruzyňského letiště vyletěli 4.května a přistáli v New Yorku. Tam si zakoupili něco jako permanentku na autobus, kterým později procestovali skoro celý americký kontinent. Navštívili spoustu zajímavých míst, zažili také hodně dobrodružství, ale i těžkých chvil. Nakonec se opět vrátili všichni v pořádku plní nových zážitků a dojmů z „Nového světa“

Hodnocení: Kniha mě zaujala jak svým tématem tak především zpracováním, kdy autoři věrohodně líčí své zážitky z cestování, doplněné o spoustu zajímavostí. Z této knihy sem se dozvěděl i zajímavé informace o jiných koutech světa. Fotografie, kterých v knize najdeme velkou řádku, jsou velice zdařilé. Jsem až překvapen, jak mohla technika v roce 1998 pořídit tak čisté snímky. Co by se dalo knize vytknout, tak je málo textu k poměru s fotografiemi. Ale i tak si myslím, že je kniha velice zdařilá.

Hodnocení: (hodnotilo 37 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info