Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Proti všem

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Proti všem
 
Název díla: Proti všem
Datum vložení: 26.3.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
V knize autor líčí dobu husitskou. Z příběhu je víc než patrné autorovo vlastenectví. Kniha má 3 části; Skonání věků, Kruciata a Boží zástup.

V první části autor líčí dobu založení Tábora a šíření jeho vlivu. Dobu, kdy se ničili katolické kostely a kláštery. Kniha začíná útěkem louňovického probošta z napadeného kláštera a novicky Marty. Úkryt jim poskytne Ctibor Hvozdenský. Sám sice přijímá podobojí, ale odmítá, aby Husité pobili proboštovu družinu. Na jeho tvrzi se setká novicka Marta s Ondřejem (synovec Ctibora). Po krátkém zotavení odchází probošt s Martou na rožmberský hrad Příběnice. Ctirad spolu se svou dcerou Zdenou a s Ondřejem odchází na Tábor pomoci Husitům budovat husitské město. Město, kde majetek je společný. Lidé z okolí se zříkají svých majetků a odchází na Tábor.

Ve druhé části „Kruciata“ autor líčí nejslavnější husitské bitvy. Císař Zikmund ohrožuje Prahu, jeho vojáci zabíjí české lidi. Žižka v Táboře připravuje tažení na Prahu. Je mu jasné, že padne-li Praha, padne i Tábor. Ctibor Hvozdenský se účastní tažení na Prahu, Zdena zůstává v Táboře jako ošetřovatelka v místním špitále. Zamiluje se do kněze Bydlinského, který je členem sekty proti bratrstvu. V Praze vrcholí obléhání a je svedena bitva na Vítkově, kde se Husité ubrání a Zikmund je donucen se stáhnout. Oldřich z Rožmberka napadne Tábor. Tábor se brání a čeká posily. Žižka posílá vojsko, kde je i Ctibor s Ondřejem. Je dobit i Příběnický hrad a Ondřej se znovu setkává s Martou. Zamilují se do sebe.

Třetí část „Boží zástup“ blíže pojednává o sektě, která ohrožuje Tábor. V čele sekty Adamitů je Kániš, kterému se podaří sektu zfanatizovat. Žižka sektu z Tábora vyžene a oni se usadí v podhradí Příběnic. Členy sekty jsou i Zdena s Bydlinským. Kániš je oba ze žárlivosti nechá zabít. Kniha končí tím, že dokud Husité nepobijí posledního Adamitu, nepřestanou.

Životopis spisovatele: Alois Jirásek
Hodnocení: (hodnotilo 78 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info