Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Psohlavci

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Psohlavci
 
Název díla: Psohlavci
Datum vložení: 26.3.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj se odehrává koncem 17. století. Psohlavci byli svobodní hlídači hranic , kteří od českých králů dostali řadu majestátu. Po třicetileté válce o ně přišli, Chodsko bylo prodáno V. Lammingerovi, který jejich majestáty a jejich volnost neakceptoval a zatížil Chody robotou a povinnostmi poddaných. Chodové nechtěli jeho nařízení přijmout a začali připravovat povstání proti vrchnosti. Do čela odporu se postavil Jan Sladký Kozina. Jejich odpor se však nezdařil, povstání bylo potlačeno a Kozina byl zatčen. Lamminger, zv. Lomikar, nařídil Kozinu veřejně popravit, aby ukázal lidem svou moc, převahu a vzbudil v lidech strach. Před popravou Kozina zvolal:“ Lomikare, Lomikare. Do roka a do dne zvu tě Lomikare na Boží súd“. Lomikar se jeho slovům vysmál. Po roce se však Kozinova slova vyplnila, Lomikara ranila mrtvice. Po jeho smrti se na Chodsku tvrdé poměry pomalu uvolňovali.

Životopis spisovatele: Alois Jirásek
Hodnocení: (hodnotilo 349 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Psohlavci Jirásek, Alois 908 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info