Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Přede mnou poklekni

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Přede mnou poklekni
 
Autor: Bohumil Říha
Název díla: Přede mnou poklekni
Datum vložení: 26.3.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Román nás zavádí do 15. století, do doby Jiřího z Kunštátu a Poděbrad. Hlavním hrdinou je Marek z Týnce, syn obchodníka Michala z Kaňku. Příběh začíná v době, kdy Marek přijíždí do Poděbrad a chce vstoupit do služeb pana Jiřího. Je přijat a spolu se svým přítelem Divišem z Miletínka se seznamují s životem na poděbradském zámku. V té době zde žijí jako společnice paní Kunhuty dvě dívky, Blanka Valečovská a Anděla Smiřická. Diviš s Blankou se do sebe zamilují a posléze se z nich stanou manželé. Marek s Andělou takové štěstí nemají a jejich láska se potýká s velkými překážkami. Anděla je zasnoubena se Šimonem ze Strážnice, který je již delší dobu Markovým nepřítelem. Tito dva muži k sobě cítí nenávist, která skončí v jedné ozbrojené bitce Šimonovou smrtí. Otec Anděly, Jan Smiřický, se dostává do sporu s poděbradským pánem a to znamená další překážku v Markově lásce. Jiří z Poděbrad vidí nepřítele také v Janu Koldovi ze Žampachu. A chce ho vojensky potrestat. Při jednom útoku je Marek zraněný a je uvězněný na náchodském hradě, který patří Koldovi. Ve snaze Marka osvobodit dochází k útoku na náchodských hradbách, ale při něm zahyne Diviš. Když se to Marek dozví, je smrtí svého přítele zdrcený. Jan Kolda se snaží Marka přetáhnout na svoji stranu, ale zbytečně. V té době je Jiřím z Poděbrad zajat Jan Smiřický a hrozí mu poprava. Marek nabízí Koldovi, že se u Jiřího z Poděbrad pokusí přimluvit, aby udělil Janu Smiřickému milost. Dostává se dočasně na svobodu, ale čekají ho špatné zprávy. V době jeho uvěznění zemřela paní Kunhuta a Jiří se chystá oženit s Johanou z Rožmitálu. Blanka mu vyčítá Divišovu smrt a zároveň mu sdělí, že Jan Smiřický již nežije a Anděla odešla do kláštera. Marek za ní odjíždí, ale abatyše nesvolí k setkání a on se vrací zdrceny jako vězeň do Náchoda.

Hodnocení: (hodnotilo 20 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info