Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

RUR (Rossum´s Universal Robots)

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > RUR (Rossum´s Universal Robots)
 
Název díla: RUR (Rossum´s Universal Robots)
Datum vložení: 19.2.2007
Referát vložil: Markéta

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Karel Čapek: RUR
Žánr: drama
Doba děje: 19.století
Hlavní postavy:
Domin - ředitel společnosti na výrobu robotů RUR
Helena - vyslankyně ligy pro ochranu vyráběných robotů, manželka Domina
Alquist - budovatel společnosti RUR, poslední žijící člověk na Zemi
Dr.Gall - vedoucí výzkumného oddělení, lékař
Dr.Hallenlier - lékař zabývající se výchovou a psychickými stavy robotů
Busman - komerční ředitel společnosti RUR, obchodník
roboti - uměle vytvoření lidé, kteří neznají cit

RUR je drama, které má předehru a tři dějství.

Děj:
Rossum chtěl dokázat, že nejenom Bůh, ale i on dokáže vytvořit člověka. Rozhodl se proto pro výrobu umělého lidu, což se mu dařilo, ale jeho výrobky po několika dnech umíraly. Jeho synovec se ale později rozhodl, že bude vyrábět umělé lidi pod názvem roboti pouze jako levnou pracovní sílu. Tito lidé, tedy stroje, měli sice podobu člověka, ale jednalo se pouze o podobu fyzickou. Roboti totiž neznali lásku, radost, smích ani bolest. Po Rossumovi převzal továrnu Domin. Ten se stal ředitelem velké společnosti RUR a samozřejmě měl pomocníky. Byli jimi Dr.Gall, který byl vedoucím výzkumného oddělení, Dr.Hallenlier, který se zabýval především psychikou robotů, Busman, což byl obchodník a v neposlední řadě Alquist, který se postupně stal hlavním budovatel společnosti RUR.

Jednoho dne přijela do továrny na roboty jistá Helena Gloriová, která byla vyslankyně ligy pro ochranu robotů a chtěla se podívat, jak se roboti vyrábějí a na vše co se robotů týkalo. Domin jí výrobnu ukázal, ačkoli to bylo samozřejmě zakázáno, protože se mu Helena zalíbila. Helena se mimochodem zalíbila i všem ostatním, ale nakonec se za Domina provdala.

Další děj se odehrává po 10 letech. Roboti jsou dokonalejší než člověk. V každé domácnosti je již robot samozřejmou součastí. Je levnou pracovní silou, lidé nemusejí pracovat, a tak si již ani nerodí nové dědi, protože je z ekonomického hlediska není zapotřebí. Ale roboti se však nemohli rozmnožit sami, byli proto stále vyráběni, ale lidstvo pomalu vymíralo. Toho si ale všimla pouze Helena, a tak spálila závod na výrobu robota. Roboti se mezitím začnou starat spíše o sebe než o lidi. Jsou dokanalejší a už nechtějí, aby jim lidé poroučeli. Proto se vzbouří a zničí celé lidtsvo včetně lidí, kteří je vyrobili z továrny RUR. Ponechají pouze jediného člověka, protože jim dojde, že by jinak také vymřeli, a tím člověkem je Alquist. Ten ale neví, jak se roboti vyrábějí, protože nezná tajemství závodu. On i roboti jsou nešťastní. Ale v tu chvíli si Alquist všimne nového vztahu mezi robotem Primusem a robotkou Helenou. Vzniká mezi nimi láska a tím také nový život na Zemi.

Názor, hodnocení:
Karel Čapek zde kritizuje vztah člověka k technice a novým vynálezům. Člověk by měl techniku využívat, ale pouze do té míry, aby nevyužívala ona jeho a nedošlo tak k převaze strojů, vynálezů a všeho technického nad lidskou láskou a radostí.

Životopis spisovatele: Karel Čapek
Hodnocení: (hodnotilo 141 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
RUR (Rossum´s Universal Robots) Čapek, Karel 423 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info