Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Čekání na krále

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Čekání na krále
 
Autor: Bohumil Říha
Název díla: Čekání na krále
Datum vložení: 26.3.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Kniha je pokračováním románu Přede mnou poklekni. Nové osudy Marka týnce začínají ve chvíli, kdy se vrací po šestiletém vězení na náchodském hradě zpět do Poděbrad. Má obavy, jak bude přijat, ale po setkání se starým hejtmanem Janem Pardusem z Horky dostává novou chuť do života. Vypraví se do Kutné Hory, aby se přihlásil o dědictví po svém otci, ale tam dochází ke střetu s paní Alenou, kterou kdysi odmítl jako svou nevěstu, a s paní Johanou, svou bývalou macechou. Obě usilují o jeho život, ale v nebezpečné chvíli mu pomohou tři noví přátelé ze vsi Záhoří, kterou mu nechal připsat ještě za svého života jeho otec. Nějaký čas v této vesnici žije, ale po čase ho povolá zemský správce Jiří z Poděbrad do Prahy, aby plnil svou vojenskou povinnost. Je jmenován velitelem královského vojska a účastní se tažení proti Janu Koldovi. Mají za úkol zajmout Koldu a dobýt jeho hrady. Hrady jsou dobyty, ale jejich majiteli se podaří uprchnout. Od té doby, co se vrátil Marek do Prahy má nového osobního nepřítele Samuela z Vlkova. Marek má v úmyslu oženit se vdovou po Divišovi, Blankou Valečovskou, ale právě Samuel jej předběhne. V té době se chystá Jiří z Poděbrad do Vidně vyjednávat s králem Ladislavem. Marek se zúčastní výpravy jako hejtman královského vojska. Poselstvo chce přesvědčit mladého krále, aby se vrátil do Čech a zvolil si Prahu jako své sídelní město. To se stane a z Prahy je vypraveno poselstvo do Paříže, aby požádalo francouzského krále Karla o ruku jeho dcery Magdaleny pro českého krále. Dřív než se stačí s princeznou vrátit, Ladislav, zvaný Pohrobek, v Praze umírá. Češi si volí nového krále a vítězí Jiří z Poděbrad.

Hodnocení: (hodnotilo 16 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info