Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Nana

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Nana
 
Autor: Emile Zola
Název díla: Nana
Datum vložení: 19.2.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Emile Zola se narodil roku 1840 v Paříži. Pocházel z rodiny stavitele průplavů, jeho otec mu zemřel velmi brzo. Studoval na lyceu, maturitu však nesložil. Za svůj život vystřídal různá povolání – úředník, nakladatelský pracovník, měl také spoustu přátel mezi literáty i malíři. Byl zakladatelem a nejvýznamnějším představitelem naturalismu. Ve své tvorbě se snažil zachytit člověka v jeho přirozeném chování, se všemi jeho touhami a sklony. Zemřel náhle v roce 1902.

Příběh se odehrává v Paříži v letech 1852-1870 za vlády Napoleona III..Tento román ukazuje na sociální podmínky obyčejné rodiny.

Nana je mladá dívka, která utekla už v patnácti letech z domova a začala se živit prostitucí. Po nějaké době získá hlavní roli, božské Venuše, v pařížském divadle. Nemá sice žádné herecké nadání, ale je si vědoma své krásy a podmanivosti. Díky této roli získá obrovskou slávu a stává se z ní idol všech mužů. Setkává se s bohatým pánem Steinerem, který jí koupí vilu a další dary. Zanedlouho se Steiner dostává na mizinu. V Nanině životě se střídá jeden muž za druhým. Steiner, hrabě Muffat, který se díky ní doslova zblázní a přijde na mizinu. Majitel dostihů Vandeuvrese, který zbankrotuje a uhoří, dále mladík Jiří Hugon, který spáchá sebevraždu. Podmaní si i jeho bratra Filipa, kterého nakonec zavřou do vězení. Nana se i zamiluje do herce Fontana, ten jí však bije a ona je nucena utéct. Z nejhorších situací jí pomáhá dávná přítelkyně Sametka. V celém tom kolotoči zapomíná Nana na svého syna Ludvíčka, kterého vychovává její teta Leratová. Postupem času se z Nany stává symbol zla, postrach všech mužů i žen. Rozhodne se opustit zemi, spekuluje se o tom, že odjela do Káhiry. Když se vrací zpět, zjistí, že její syn umřel na neštovice. Nakonec i ona umírá v hotelovém pokoji na neštovice.

Postava Nany byla zvláštní, chtěla všeho velmi rychle dosáhnout. Byla náladová, často spoléhala na druhé a šla tzv. přes mrtvoly.Hodnocení: (hodnotilo 15 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Nana Zola, Emile 2021 slov
Nana Zola, Emile 749 slov
Nana Zola, Emile 533 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info