Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Maryša

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Maryša
 
Autor: Alois a Vilém Mrštíkovi
Název díla: Maryša
Datum vložení: 26.3.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Drama o pěti dějstvích.

I.Francek odchází na vojnu. Má rád Lízalovu dceru Maryšu. Otec pro ni chce něco víc, než chuďase. Domlouvá její vdavky s bohatým vdovcem Vávrou. Maryši se nikdo neptá, zda si Vávru chce vzít.
II.Lízalová nutí Maryšu, aby se za Vávru provdala. Ta však odmítá. Vávra má tři děti, svou ženu bil. Rodiče naléhají, vyčítají ji, že své rodiče nectí, chová se jako to nebyla ani její matka. Maryša nakonec podlehne.
III.O dva roky později se Francek vrací z vojny a setkává se s Maryšou. Francek za Maryšou chodí a Vávra mu začíná vyhrožovat. I Lízal se dostává do sporu s Vávrou, vidí jak jeho dcera strádá a využije toho, aby nemusel platit věno. I začíná litovat svého činu, že dal svou dceru Vávrovi.
IV.a V. Lízal chce Maryšu odvést domů, Francek jí nabízí, že odejdou spolu do Brna, Maryša však odmítá. Vávra přistihne Francka, jak Maryšu přemlouvá a chce Francka zastřelit. Maryša vsype Vávrovi do kávy jed.

Hodnocení: (hodnotilo 261 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Maryša Mrštíkovi, Alois a Vilém 530 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info