Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Lidé na křižovatce, Hra s ohněm, Život proti smrti

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Lidé na křižovatce, Hra s ohněm, Život proti smrti
 
Autor: Marie Pujmanová
Název díla: Lidé na křižovatce, Hra s ohněm, Život proti smrti
Datum vložení: 1.5.2006
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Petr Gamza - právník, který od mládí nachází své místo v proletariátu. Vede advokátní kancelář, kde hájí chudé. Zaváhá pouze v citovém vztahu ke své ženě Nelle. Je jí nevěrný se studentkou Novotnou. Je neohrožený a zapojuje se do Lipského procesu. Snaží se o obhajobu. Po okupaci je popraven v koncentračním táboře.

Nella Gamzová – pochází z buržoazní rodiny, ale plně se přiklonila ke svému muži a pracuje obětavě v jeho kanceláři. Vychovává děti Helenku a Standu. Je plná života a optimismu. Přestože je drobná, dokáže se vypořádat s životními problémy, i když nemá temperament jako Gamza.

Helenka Gamzová – dcera manželů Bajzových. Je energická, rozhodná a vždy si ví rady. Studuje medicínu. Zamiluje se do mladého Karla Vykoukala z buržoazní rodiny. Brzy však pozná jeho proradnost a opustí ho. Později se zamiluje do inženýra Skřivánka. Vezmou se a odjedou spolu do SSSR za prací,kde se jim narodí syn Míša. Do Československa se vrací až před 2. světovou válkou a oba manželé se zapojují do protifašistického boje. Skřivánkovi se kvůli práci rozvedou. Po válce se však chtějí opět vzít. Helenka je zatčena a v době stanného práva popravena.

Stanislav Gamza – povahově se podobá své matce Nelle. Je tichý, mírný, klidný a tvrdohlavý. Stává se kritikem a prostřednictvím tohoto zaměstnání se seznamuje s přední herečkou Národního divadla Vlastou Tichou. Přestože je starší než on, zamiluje se do ní. Vlasta má milenců více a Stanislav se ze svého zklamání po rozchodu s Vlastou nemůže vzpamatovat a pokusí se o sebevraždu. Je zachráněn a snaží se matce nahradit její trápení. Později si najde děvče, které má rád a ve štěstí se dožívá osvobození.

Ondřej Urban – syn chudé vdovy Urbanové, která se přistěhovala do Prahy z venkova. Je čestný, přímý a pracovitý. Věří v poctivost všech lidí a pracuje jako dělník. Odjede do SSSR, neváhá opustit milenku, matku ani sestru. V SSSR začne studovat a poznává mladou Gruzínku Keto, do které se zamiluje. Krátce po vystudování odchází do armády a s československým praporem jde bránit a osvobozovat vlast. Keto nastupuje také k armádě a Ondřej se dovídá o její smrti. V Praze se však milenci setkají, Keto byla pouze zajata.

Růžena Urbanová – Ondřejova sestra, která se učí v kadeřnictví a touží po pohodlném a krásném životě bez práce. Zamiluje se do Karla Vykoukala, ale ten ji později odmítne. Chce se za každou cenu výhodně provdat, a proto si bere starého rozvedeného Heslera. Odmítá se nadále přátelit se svými známými a dokonce se odcizí i matce. S koncem války přichází i konec jejího pohodlí. Je zatčena a uvězněna.

Anna Urbanová – chudá vdova s dvěma dětmi., která se rozhodla po manželově smrti vrátit se do Prahy. Po svém otci zdědila domovnictví. Její děti si hrají s Bajzovými a Anna se snaží, aby měly co nejsnadnější život. Dává přednost dceři a Ondřeje nechce pochopit.

1.díl – Lidé na křižovatce
V malé vesnici ovdověla žena s dvěma dětmi. Neví, co si počít, a proto odjíždí do rodné Prahy k otci, který vede správcovství domu. Dcera Růžena se učí v kadeřnictví a Ondřej odchází pracovat ke Karmarovi. Po nešťastné lásce se Růžena bohatě provdá za Heslera. Ve stejném domě bydlí i Bajzovi. Petr Gamza je advokát a věnuje svou pozornost především chudým dělníkům. Nella Bajzová pomáhá svému muži v práci a vychovává děti. Dcera Helenka studuje medicínu a syn Stanislav se věnuje literatuře. Když Ondřej pochopí nespravedlnost a bídu dělnictva, rozhodne se pro odjezd do SSSR.

2. díl – Hra s ohněm
V Německu je u moci fašismus a ti, kteří se nechtějí podrobit, jsou odesíláni do koncentračních táborů nebo souzeni a popravováni za činy, které neprovedli. Při požáru Lipského sněmu je uměle vyvolána aféra a obviněni jsou nevinní lidé. K obhajobě obžalovaných se přihlásí i Petr Gamza, ale je odmítnut. Uchvátí ho však proslov Jiřího Dimitrova, který obvinil fašismus a vyvrátil chatrnou obžalobu, takže musel být propuštěn. V Praze vzrůstá napětí, sílí strach z fašismu. Lidé čekají na otevřený boj, ale jsou zklamáni. Vláda se poddala hitlerovcům a vznikl protektorát. Nakonec byl i ten pohlcen Němci a hned prvního dne okupace byl zatčen i Petr Gamza.

3. díl – Život proti smrti
Počátek děje se odehrává v SSSR, kde se potkáváme s Ondřejem a jeho milou, Keto. Ondřej je odvolán k boji za vlast, ale po zradě vlády se vrací. Po napadení SSSR nastupují už oba milenci do boje. Ondřej se dovídá o smrti Keto, ale to jen povzbudí jeho bojovnost. Keto však není mrtvá, ale dostala se do koncentračního tábora, kde jsou i lidické ženy. Při první příležitosti prchá. Autorka popisuje i vyhlazení Lidic a osudy žen v táboře. Zde se setkáváme s doktorkou Zdeňkou, která obětavě brání ženy a při osvobozování rudou armádou se snaží pomoci. Petr Gamza zemře v koncentračním táboře a Helenka je popravena v době stanného práva. V knize jsou zachyceny ukázky z boje v Praze a boj partyzánů. Trilogie končí vítězstvím rudé armády a setkáním hrdinů.

Hodnocení: (hodnotilo 43 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info