Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Márinka

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Márinka
 
Název díla: Márinka
Datum vložení: 10.4.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Dějství první:
Autor se procházel májovým večerem a najednou zpozoroval žebráka, který hrál na housle. Byl to vysoký, vyzáblý muž, chudě, ale čistě oblečen. Poté se odvážil jít kolem něho. Muž po něm nežebral, ale odevzdal mu papír. Z dopisu se K.H.Mácha dověděl, že ho zve k sobě těžce nemocná dívka.
Dějství druhé:
Druhého dne se vydal na návštěvu. Když došel do chudé čtvrti na Františku k domku, kde bydlela Márinka, potkal její matku, která mu ukázala na dveře Márinčina pokoje. Vešel dovnitř a byl odkouzlen Márinčinou krásou. Márinka oděna do bílých šatů ho uvítala jako svého známého. Přečetla všechny jeho knihy. Mlčky seděli a tu si básník vzpomněl na Márinčina otce – žebráka, který byl podruhé ženatý a žebral, aby měla nemocná Márinka péči. Macecha dívku utiskovala a nevěnovala se jí. Nemocná Márinka věděla, že brzy zemře a proto si přála, aby jí přišel ještě jednou navštívit. Poté usedla k piánu a K.H.Mácha odešel. K večeru k Márince přišel znovu. Hrála opět na piáno a zpívala. Smutný básník ji sdělil, že odjíždí na dlouhou cestu. Márinka si uvědomila, že už ho nikdy neuvidí. Karel Hynek Mácha cestoval po horách a když se v září vrátil, Márinka již byla mrtva.Životopis spisovatele: Karel Hynek Mácha
Hodnocení: (hodnotilo 67 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Márinka Mácha, Karel Hynek 326 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info