Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Anna proletářka

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Anna proletářka
 
Název díla: Anna proletářka
Datum vložení: 10.4.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'

Reportážní román z období po 1. světové válce. Hlavními postavami románu je chudé děvče Anna a dělník Toník. Anna přichází z venkova do Prahy, kde pracuje jako služka u Rubešů. Je to poslušná a velmi zbožná dívka, která kvůli práci nechodila ani do školy. Pan Rubeš byl vykořisťovatelem, který zaměstnával mladé nezkušené dělníky, kteří se nebouřili, staré propouštěl. Rubeš měl čtyři děti, první syn zemřel ve Vídni, dcera Zdeňka se provdala za chudáka, syn Čestmír se zastřelil a nejmladší dcera Dadla byla velmi rozmazlená. Anna se později seznámila s Toníkem a zamilovali se do sebe. Anna čekala s Toníkem dítě, ale neměli, kde bydlet. Dostali byt a Anna se od Rubešů odstěhovala. Při útoku na Lidový dům byl Toník zraněn. Druhý den, přesto že byl raněný, jde mezi demonstranty. Anna nechce nečinně sedět a jde za Toníkem. Plně si uvědomuje, že by se měla věnovat svému synovi, ale rozhodne se jít. Cestou potkává pyšnou Dadlu Rubešovou a promlouvají o dělnickém hnutí. Dadla opět Annu uráží a ponižuje, ale Anna se tentokrát nedá. Postaví se jí na odpor. Anna je připravena bojovat za práva dělníků.


Životopis spisovatele: Ivan Olbracht
Hodnocení: (hodnotilo 102 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info