Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Říkali mu Terazky

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Říkali mu Terazky
 
Název díla: Říkali mu Terazky
Datum vložení: 30.5.2007
Referát vložil: Lucie Valešková

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Tato poměrně útlá knížka patří do slavné éry Černých baronů. Vypráví o kariéře a úpadku majora Halušky, kterému přezdívali Terazky.
Příběh je rozřazen do šesti "půllitrů".
Vojín v záloze Kefalín se v Praze setkává s bývalým majorem Haluškou a jdou si sednout na pivo, proto "půllitry". Toto je jen první rovina děje, ta druhá vzpomíná na těžké začátky a ještě těžší konce Terazkyho kariéry coby majora a velkého zámeckého pána. Sídlil na Zelené hoře u Nepomuku a pod jeho vládu spadal celý pomocný technický prapor (PTP). Pétépákům též přezdívali Černí baroni, kvůli černým výložkám. Nebyl to normální vojenský oddíl, Černí baroni měli sloužit v podstatě jako dělníci.
Příchodem majora Halušky na Zelenou horu se změnilo mnohé, dal spálit stoleté cerdy chráněné památkovým úřadem, rozboural historickou kašnu na nádvoří zámku a znehodnotil kostel, který patřil do zámeckého objektu. To byl ale teprve začátek majorova úřadování. Na Zelenou horu mělo narukovat tisíce nováčků se špatnou minulostí nebo se špatným zdravotním stavem.
Po nástupu základní služby ukázal Terazky plně svou prudkou, nerozvážnou a impulzivní osobnost, a tím se dosatává spolu se svými "vojáky" a dalším důstojníky a poddůstojníky do spousty problému a komických situací, ze kterých se jen obtížně dostávali.
Švandrlíkův nezaměnitelný humor líčí vtipně a odlehčeně nesnadnou dobu komunismu a život jejich dobrovolných či nucených přívrženců, protože "kdo nejde s námi, jde proti nám"...

Životopis spisovatele: Miloslav Švandrlík
Hodnocení: (hodnotilo 15 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info