Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Noc na Karlštejně

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Noc na Karlštejně
 
Název díla: Noc na Karlštejně
Datum vložení: 10.4.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Kniha se opírá o pověst (ve skutečnosti není pravdivá), že na hrad Karlštejn (vybudovaný Karlem IV) nesměla vstoupit žádná žena. Jedné noci se tam však ocitly hned dvě. První byla neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, když byl opilý, že když na Karlštejně stráví noc, může si vzít za muže císařského šenka jménem Pešek. Druhou ženou je samotná císařovna, které se po jejím manželovi císaři Karlu IV stýskalo natolik, že ignorovala zákaz a na hrad se potají vydala. Když se o císařovně dověděl arcibiskup Arnošt, rozhodl se jí pomoci a převlékl ji do oděvu šenka Peška. V tomto přestrojení měla strávit noc v předpokoji císaře. Peška Arnošt přesvědčil, aby předstíral nemoc a nevycházel vůbec ze svého pokoje. To se ale jeho nastávající Aleně nelíbilo, a proto mu dělala naschvály a bavila se s ostatními chlapy. Na zámku jsou na návštěvě také Štěpán Bavorský, který má diplomatické poslání a jeruzalémský král Petr, kterému se zákon o nepřítomnosti žen nelíbí. Oba si Aleny všimnou a pátrají po ní. Štěpán má noční slyšení u císaře a při tom si všimne, že jeho pokoj hlídá žena. Je to císařovna, převlečená za Peška, ale Štěpán si jí splete s Alenou. Petr se sní popere a císařovna mu zlomí meč. Císař Karel svou ženu pozná a i arcibiskup mu řekne pravdu. Císař s císařovnou se rozhodnou nenápadně odjed, ale to se jím nepodaří, protože Štěpán s Petrem vyvolají poplach a všichni na hradě hledají schované ženské. Štěpán Alenu nalezne na strážnici, dají se spolu do boje, ale Karel IV je zadrží. Císařovna se mezitím převlékne a předstírá, že právě omylem dorazila na Karlštejn místo na hrad Karlík. Karel IV zruší svůj zákaz týkající se přítomnosti žen na Karlštejně.

Životopis spisovatele: Jaroslav Vrchlický
Hodnocení: (hodnotilo 260 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Noc na Karlštejně Vrchlický, Jaroslav 861 slov
Noc na Karlštejně Vrchlický, Jaroslav 1129 slov
Noc na Karlštejně Vrchlický, Jaroslav 528 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info