Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Ivanhoe

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Ivanhoe
 
Autor: Walter Scott
Název díla: Ivanhoe
Datum vložení: 5.6.2007
Referát vložil: Karel Pomahač

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Ivanhoe
Walter Scott

Hlavní postavy:

Wilfred z Ivanhoe – syn saského šlechtice Cedrika, odvážný, chrabrý, zúčastnil se křížové výpravy do Palestiny, přítel Richarda Lvího srdce, miluje Rowenu.

Černý rytíř (Richard Lví srdce) – anglický král, spravedlivý, odvážný.

Cedrik Sas – saský šlechtic bojující proti normanské nadvládě v Anglii, pravý Sas = hrdost, zřekl syna Wilfreda z Ivanhoe. Chtěl vrátit Sasům v Anglii.

Rowena – krásná, šlechetná a hodná, Cedrikova schovanka, milující Wilfreda z Ivanhoe

Athelstane – snoubenec Roweny, oblíbenec Cedrika, poslední potomek saských králů.

Brian de Bois Guilbert – normanský templář, účastnil se bojů v Palestině, zlý, sobecký a toužící po slávě a moci. Skvělý rytíř a bojovník

Izák z Yorku – starý Žid, bohatý, ale lakomý, lichvář, nade vše miloval svoji dceru Rebeku.

Rebeka – dcera Izáka, velice krásná, dobrá léčitelka, zamilovaná do Ivanhoa.

Robin Hood ze Sherwoodu – král zbojníků, bohatým bral, chudým dával.


Děj se odehrává ve staré Anglii, kdy král Richard Lví srdce byl vězněn v Rakousku. Moci se snažil zmocnit jeho bratr Jan a do popředí se dostává vzpupná normanská šlechta.
Příběh začíná na Cedrikově sídle v Rotherwoodu, kam přijíždí Brian de Bois Guilbert se svojí družinou, který putoval na rytířský turnaj v nedalekém městě Ashby-de-la-Zouche. Turnaj pořádal princ Jan. Do Rotherwoodu přijíždí i poutník, který je ve skutečnosti Ivanhoe, ale nikdo to netuší. Na Cedrikovo sidlo též přijíždí Izak z Yorku (už v této době byli židé povážováni za podřadnou rasu) Brain de Bois Guilbert v tajnosti rozkaze svým stražím, aby žida zabili. To uslyšel Ivanhoe, a tak židovy pomuže. Ten mu za to obstará dobré brnění a skvělého koně, aby se mohl zúčastnit turnaje.
Ivanhoe přijel na turnaj, ale snažil se zakrýt, kdo je a tak vystupuje pod jménem Vyděděný rytíř.
První den turnaje Ivanhoe s přehledem vyhrál. Porazil všech pět vyzyvatelů a stal se hrdinou dne. Druhý den se postavily dvě skupiny rytířů proti sobě. Jednu skupinu vedl Ivanhoe a druhou vedl Brian de Bois Guilbert. Brianova skupina měla převahu a v poslední chvíli přijel Ivanhovi na pomoc Černý rytíř alias Richard Lví srdce. Po vítězství Ivanhoa Černý rytíř odjíždí a vítězem se stává Ivanhoe. Ale při turnaji byl zraněn a při jeho ošetřování se zjistilo, že je to Cedrikův syn.
O Wilfreda se starala Rebeka se židem Izákem.
Těsně po turnaji se princ Jan dozvěděl, že se Richard vrátil do Anglie. A začal se obávat o svoji moc. Tak se odebral do Yorku, kde chtěl dovršit svoji korunovaci na krále.
Při cestě z turnaje se potkávají Cedrikova družina s Izákem a Rebekou, kteří převážejí Ivanhoa v nosítkách. Cestou je přepadli Bois Guilbert, de Bracy s družinou vydávající se za zbojníky. Chtěli unést pouze lady Rowenu, ale unesli i zbytek družiny. Odvedli je na hrad Torquilstone, který patřil Front de Boeufovi.
Z družiny se podařilo utéct pouze šaškovi Wambovi a pasákovi sviní Gruthovi, kteří se v lese setkávají se skutečnými zbojníky vedenými Robinem Hoodem. K nim se přidává i Černý rytíř. A začali obléhat hrad.
Mezitím na hradě se de Bracy snažil získat srdce lady Roweny a zároveň Brian de Bois Guilbert podlehl půvabu Rebeky. Obě ale své napadníky odmítají.
Dobyvatelé hradu se nejdříve pokoušeli s vězniteli vyjednávat. Ti však pohrozili smrtí zajatců. Pod záminkou posledního pomazání propašovali šaška Wambu na hrad jako mnicha. Wamba nabídl Cedrikovi svoji kápi, aby mohl z hradu uniknout. Cedrik se dostává na svobodu. A byl zahájen útok pod vedením Černého rytíře. Během boje zabil Richard Front de Boeufa.
Uprostřed bitevní vřavy utekl Bois Guilbert z hradu. Násilím sebou vzal i Rebeku. Při svém útěku zabil Athelstana, který byl vězněn se Cedrikem a byl posledním potomkem saských králů.
Hrad byl úspěšně dobyt a všichni byli osvobozeni a de Bracy dostal od Richarda milost.
Poté odjel za Janem a vše mu pověděl. Jan na Richarda poslal své vojáky, se kterými se střetl při cestě na pohřeb Athelstana. Na pomoc mu přišel Robin Hood a vojáky porazili.
Na cestě na pohřeb se k Richardovi přidal Ivanhoe. Při pohřbu se zjistilo, že je Athlestane živý. Při bitvě byl pouze omráčen, ale protože mnichům byla přislíbena část jeho majetku. Když zjistili, že je živý, tak se ho snažili odstranit, ale ten jim uprchl a objevil se na vlastním pohřbu.
Bois Guilbert unesl Rebeku do Templestowe, kde ji chtěl skrýt. Zde byla Rebeka nařčena z čarodějnictví. Důvodem bylo uhranutí Bois Guilberta. Jediným způsobem, jak se zachránit bylo vyslání rytíře, který by se utkal s Guilbertem. Jediný, kdo Rebeku napadl, byl Ivanhoe. A tak poslala poselství po svém otci. Ivanhoe, jakmile uslyšel tuto zprávu, se okamžitě vydal Rebece na pomoc. V boji porazil Bois Gulberta a získal tak pro Rebeku svobodu.
Nakonec si Ivanhoe vzal lady Rowenu a Rebeka s Izákem odjíždějí z Anglie. Před odjezdem dává Rebeka Roweně dárek – šperkovnici plnou šperků.
Richard se ujímá vlády a odpouští svému bratrovi Janovi.


Znaky romantismu:
- kritika církve
- ponižování Sasů a Židů od Normanů
- nešťastná láska Rebeky k Ivanhovi
- postavami i prostí lidé postavení mimo zákon (zbojníci,...)
- vlastenectví (vyzdvihování spravedlivosti a chrabrosti Richarda, Cedrik – vše pro dobro saského lidu)
- děj umístěn do přírodních scenérií (Sherwoodský les,...)
- návrat k minulosti = středověk
- Scott touží po spravedlnosti a rovnosti (nenávist Sasů vůči Normanům)
- Sálodlouhé popisy fyzického vzhledu, charakteru postav, ale i krajiny staré Anglie
- Úryvky z ústní lidové slovesnosti (písně,...)

Vlastní hodnocení:

Román se mi líbil nejen svým vzrušujícím dějem, působivým vykreslením charakterů, ale i kladnými postavami, které by měly sloužit jako vzor správného způsobu života (jako je čestnost, vlastenectví, boj za dobro atd.). Děj byl srozumitelný a lehce plynoucí. Doporučil bych ji všem, kteří nechtějí příliš přemýšlet nad dějem a chtějí se nechat unášet atmosférou staré Anglie.

Hodnocení: (hodnotilo 176 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Ivanhoe Scott, Walter 396 slov
Ivanhoe Scott, Walter 103 slov
IVANHOE Scott, Walter 237 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info