Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Podnájemnice v závoji

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Podnájemnice v závoji
 
Autor: Arthur Conan Doyle
Název díla: Podnájemnice v závoji
Datum vložení: 5.6.2007
Referát vložil: Macin

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Sir Arthur Conan Doyle
Narodil se v Edinburghu a v 9 letech byl poslán do Jezuitské přípravné škole. V letech 1876 až 1881 studoval lékařství na Edinburghské univerzitě, včetně období, kdy pracoval ve městě Aston (nyní okres Birmingham). Poté sloužil jako lodní lékař na plavbě do západu Africké pobřeží, po níž následuje v r. 1882 příprava lékařské praxe v Plymouthu. Jeho lékařská praxe byla neúspěšná, avšak pro čtenáře měla dopad veskrze kladný. Začal se totiž věnoval literatuře. První výskyt Sherlocka Holmese je datován rokem 1887. Asi nejznámějším dílem je Sherlock Holmes v knize Pes baskervilský a známý Ztracený svět- také ve filmové podobě. Měl dvě manželky - Louisu Hawkinsovou a poté Jean Leckieovou. Málo známé je rovněž, že Arthur Conan Doyle sledoval Búrskou válku v Jižní Africe u přelomu století a napsal krátkou brožuru Válka v Jižní Africe: Jeho příčina a chování. Sir Arthur se dvakrát ucházel o parlamentní křeslo, ale i přes značnou podporu nakonec nebyl zvolen. Doyle byl vášnivým lyžařem a prorokoval, že nastane doba, kdy budou tisíce lidí jezdit do Švýcarska lyžovat. V roce 1928 podniká Arthur pětiměsíční cestu po Africe.
Zařazení autora: 19-20.st.

Hl.postava: Sherlock Holmes
Sherlock Holmes je literární postava soukromého detektiva z povídek a románů Arthura Conana Doyla, jehož případy se odehrávají v období od druhé poloviny 19. století do počátku 20. století. Celé dílo obsahuje 4 romány a 56 povídek, které byly uveřejňovány v letech 1887 až 1927. Postavy z románů později ožily ještě mnohokrát v dílech jiných autorů na papíře, filmovém plátně, v rozhlase, v televizi i na počítačových monitorech. Sherlock Holmes má stále mnoho fanoušků, tzv. holmesologů, po celém světě.

Obsah:
Jistá paní Merrilowová, která má za podnájemnici ženu, která byla zohavena lvem, chtěla zjistit, co se ji stalo, tak zavolala pana Holemse. Řekla mu podrobnosti, které ji sdělila právě zohavená žena. Mezi podrobnostmi byla hlavně dvě slova Abbas Parva. Tohle slovo vyjadřovalo určitou obec, v které se stala tragedie, kde umřel muž zohavené ženy, který měl příjmení Ronder. Tenhle muž a tahle žena žili jako cirkusáci. Jednou spolu s cirkusem cestovali na wimbledon a zastavili se právě v obci Abbas Parva. Vlastnili lva, kterého krmili oba najednou nebo každý sám. Sherlock Holmes měl teorii a vlastně ostatní si to mysleli taky, že je zabil lev, když ho krmili. Snažili si zrekonstruovat situaci, ale stále jim někdo chyběl. Ten člověk měl vyprovokovat lva, aby je napadl. Tak tedy zašli za pani Ronderovou. A ta začala vyprávět svůj příběh. Když byla mladá, vzala si Rondera, ale on ji potom začal trápit, podváděl ji atd. Postupem času se zamilovala do jistého Leonarda. Vymysleli, jak by se zbavili Rondera. Leonardo vymyslel zbraň, která by se podobala lvím drápům. Jednou, když šli nakrmit lva, to už byl Leonardo domluvený s Ronderovou. Pomalu se blížili ke kleci a najednou přišla rána zezadu. Jenže Ronderová se natolik lekla, že otevřela nějak klec a lev jak ucítil krev, stal se z něj hned zabiják a hned po ni vystartoval a roztrhal ji obličej. Leonardo ji mohl pomoct, ale byl zbabělec a utekl. Potom se vrátil s pomocí. Jak ji odnášeli, křičela: "zbabělče!!!". Takhle se vyřešil tenhle případ, nebyl to žádný lev, ale tajná láska Leonarda a pani Ronderové

Kompozice: Chronologická
Ukázka:" Vy byste se dokázal s tímhle vyrovnat?" Bylo to hrůzné. Slovy nelze popsat strukturu obličeje, kde obličej chybí. Pár živoucích krásných černých očí, které hleděly smutně z toho strašlivého zpustošení, ještě zvyšovaly děs pohledu, který se naskýtal. Holmes zvedl ruku v gestu plném soucitu a nesouhlasu a společně jsme vyšli z pokoje.

Názor: Tak tahle detektivka se mi velice líbila hlavně ten její nečekaný zvrat. Doporučuji určitě tuhle knížku všem milovníkům detektivek.Hodnocení: (hodnotilo 82 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info