Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Černí baroni

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Černí baroni
 
Název díla: Černí baroni
Datum vložení: 5.6.2007
Referát vložil: Lucie Valešková

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavní dějovou linii tvoří osud vojína Kefalína, v civilu asistenta režie vesnického divadla.
Kefalín jako tisíce bažantů narukoval k pomocnému technickému praporu. K pétépákům rukovaly nekalé živly, protistátní individua, kulaci, inteligenti, faráři, tělesně slabí, platfusáci, krátkozrací a postižení padoucnicí..."prostě samej lapší materiál".
Po příchodu na Zelenou horu u Nepomuku, kde probíhá přijímač, se seznamují s absoutním vládcem Zelené hory a zámeckým pánem, majorem Haluškou, který velí odloučenému praporu, přezdívají mu Terazky, díky jeho oblíbenému rčení "čo bolo, to bolo, terazky som majorom". Nikdo vlastně ani nevěděl jaké národnosti Terazky byl: možná Rusím nebo i Avar. Byl to štíhlý muž s unylým pohledem a téměř dvěma metry výšky. Měl velmi razantní povahu a byl velmi temperamentní až zbrklý. Nadělal spoustu škody na zámku i na historických přilehlých objektech..."popílil" stromy, "rozbúral kášňu" a chtěl pobít zámeckou střechu eternitem...a nadělal spoustu další škody. Ovšem major Haluška nebyl jediným důstojníkem u Černých baronů (říkalo se jim tak kvůli černým výložkám). Za zmínku ještě stojí třeba poručík Hamáček, Troník, nadporučík Mazurek, kterého bila vlastní žena, kapitán Honec, kapitán Domkář a Ořech a spousta dalších.
Vojíni povinné prezenční služby měli sloužit s krumpáčem a lopatouu v ruce. Pétépáci byly také označováni jako ostuda Československé demokratické armády.
Z vojínů kromě Kefalína je třeba připomenout zloděje automobilů Cimla, drzouna Frantu Voňavku, zavilého kulaka Vatu, redaktora Rudé vatry Dušana Jasánka, slabomyslného vojína Čilpana...každý prostě něco má...vojíni procházejí tvrdým výcvikem, i životem na pracovištích a nezřídka se nevyhnou komickým situacím.
Kniha líčí osudy vojínů i jejich představených, jejich maléry s alkoholem, ženami a vojenskými strastmi. Celý děj vypráví o těžkých začátcích, dělání možného i nemožného aby si vydobyli civil, ulejvání z práce a konečně návrat k "lepším zítřkům", které je měly čekat po skončení nejčestnější občanské povinnosti.

Životopis spisovatele: Miloslav Švandrlík
Hodnocení: (hodnotilo 38 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Černí Baroni Švandrlík, Miloslav 293 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info