Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Ohlas písní českých

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Ohlas písní českých
 
Název díla: Ohlas písní českých
Datum vložení: 10.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
České ohlasy F.L.Čelakovský deset let. Ohlasy vyšly roku 1839. V díle řeší různé umělecké otázky. Setkáváme se s baladou výsměšnou, milostnou, rozpravnou, žertovnou i satirickou. Nejdokonalejší je báseň je Toman a lesní panna.

Toman a lesní panna
Večer se ptá sestra svého bratra Tomana, kam jede tak pozdě. Toman jede za svou dívkou do myslivny. Sestra mu radí, aby nejezdil lesem. Toman ji poslechl a jel oklikou. V myslivně spatřil hosty a svou dívku jako nevěstu po boku jiného muže. Její otec dělal námluvy a rozjaření hosté si Tomana nevšiml. Tomana si dívka všimla a poslala svou sestru se vzkazem, že ho již nechce. Toman otočil koně a jel lesem. Tu z houštiny vyběhl jelen a na něm seděla lesní panna. K Tomanovi se přidala a jela po jeho boku. Utěšuje Tomana a slibuje mu, že najde děvče, které ho bude milovat. Toman se zaraduje a spolu s lesní pannou jedou kolem skal a panna krásně zpívá. Obejme ho, políbí a Toman upustí uzdu, spadne z koně a zabije se. Ráno kůň přiběhl na dvorek a donesl smutnou zprávu sestře.

Starý zahradník
Žertovná báseň. Jeden starý zahradník měl krásnou dceru. Všichni obdivovali její krásu. Byla jak poupě růže. Lidé se vyptávali starého zahradníka, kde tu růži vzal. Zahradník říká, že ji na jaře naštěpovala a hodně se opatroval. Proto radí matkám, aby na jaře zavedly své dcery k zahradníkovi naštěpovat.

Pocestný
Kritická, politická báseň. Chodí-li člověk po světě pěšky, je to těžké. Přejde jedny hory a druhé jsou na obzoru. Páni jezdí v kočáře, kdežto chudí chodí pěšky, v blátě i v dešti. Hlavní je, že má zdravé nohy a dobré boty. Může se však stát, že se polámou kola u vozu nebo se vůz převrhne. Nakonec se chudý i bohatý setkají ve stejné hospodě na nocleh.

Dárek z lásky
Milostná báseň. Na lávce u potůčku byly nalezeny korálky na šňůrce. Děvče, které je ztratilo bude smutné, zvlášť byl-li to dárek od milého.Víme přece, že i ten nejmenší dárek z lásky je drahý a ztratí-li se , není možné jej nahradit

Odbytí
Báseň výsměšná. Šlechtic obdivuje krásnou dívku. Tvrdí, že její krása je na vesnici škoda a lepší by pro ni bylo, kdyby odešla do města, kde by nemusela pracovat a mohla poroučet služkám. První den se s ním bude objímat, druhý den líbat a třetí den namlouvat. Děvče mu žertem navrhuje vesnice za město, podle ní je na vesnici lepší život. Spávat by mohl na peci a zaměstnávat se pastvou hus.

Žehravý
Mladá žena čeká netrpělivě na svého muže. Ten se na ni ale hněvá a ona neví proč. Ptá-li se na něco, on neodpovídá. Nakonec se manžel rozmluví a vyčítá své ženě, že se prochází s cizím mládencem. Vše se vysvětlí tím, že onen mládenec je její bratr. Manželé se políbí a vše je opět v pořádku.

Životopis spisovatele: František Ladislav Čelakovský
Hodnocení: (hodnotilo 166 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Ohlas písní českých Čelakovský, František Ladislav 212 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info