Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Šibeničník

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Šibeničník
 
Název díla: Šibeničník
Datum vložení: 20.6.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Básnická sbírka Šibeničník je sbírkou velké většiny děl (balad) Francoise Villona, typického předchůdce pozdějších prokletých básníků. Sbírka zahrnuje i jeho nejslavnější díla Velký a Malý testament, tedy Odkaz a Závěť. V jeho poněkud kruté poezii jsou líčeny hříchy tehdejší francouzké šlechty i té nejchudší spodiny, do které se Villon také sám zařadil, a to v knize také prohlašuje. Další typickým znakem života Villonova, kromě samotného faktu villonské (francouzké) balady je, že si dělal v legraci ze své smrti, v jen málo jeho baladách není užito slova smrt.
Kniha je rozčleněna do několika částí: Odkaz; Závěť; Různé básně; Balady v žargonu
Poněkud rozsáhlý děj Závěti je prolínám nejrůznějšími baladami okořeněnými nespisovnými a velmi často až vulgárními výrazy, chladnou erotikou a zesměšňováním smrti a občas i Boha, prostě věcí, kterých se lidé ve středověku báli, v co nejvíce věřili a to, co stavěli na vrchol tehdejšího společenského žebříčku: pokora, strach a neskonalá víra v Boha. A právě tyto skutečnosti Villon ve svých básních zpochybňuje.Životopis spisovatele: Francois Villon
Hodnocení: (hodnotilo 12 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info