Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Slávy dcera

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Slávy dcera
 
Název díla: Slávy dcera
Datum vložení: 22.8.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Poprvé vydáno r. 1824 – 150 znělek ve třech zpěvech. Druhé vydání roku 1832 – 600 znělek v pěti zpěvech + předzpěv.

Kollár popisuje bídný a neutěšený život porobených Slovanů a zároveň jim radí, aby se přichýlili k velkému „Dubisku“, což znamená k Rusku. Vzpomíná na slávu Slovanů, kteří žili mezi Labem a Vislou, Dunajem a Baltem. Na tomto území však byli Slované poněmčeni. Odsuzuje loupeživé Němce a říká, že nikdo ještě nevylil tolik krve, kolik ji vylil Němec, aby zahubil Slovany. Kollár píše: “Svobody není hoden ten národ, který svobodu nepřeje i národu druhému“. Vzpomíná na slavné národy Slovanů: “Všude vás hledám, ale nadarmo“. Vzpomíná na Slovany v době, kdy učili ostatní národy mořeplavectví, dolování rudých kovů, stavitelství, zemědělství a tkaní plátna. Auror se ptá, co z toho Slované mají, že se chovali k ostatním národům přátelsky. Za to vše je Německý národ porobil a drží je spoutané. Už není slyšet ani slovanskou řeč, nýbrž jen němčinu. Ani Slovan se Slovanem nemluví slovansky, ale jen a jen německy. Přec se však najdou mezi Slovany vlastenci, kteří svému národu zpívají písně. Nejsou ani Němci ani Slované, ale autor je přirovnává k netopýrům.

Životopis spisovatele: Jan Kollár
Hodnocení: (hodnotilo 46 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info