Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Slezské písně

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Slezské písně
 
Název díla: Slezské písně
Datum vložení: 10.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Básník ve sbírce kritizuje tehdejší společnost, poukazuje na bídu a utrpení pracujícího lidu ve Slezsku. Lid trpí pod nadvládou panstva, lid se poněmčuje a popolšťuje. Sbírka obsahuje celkem přes 30 básní.

Kantor Halfar
Autor zde líčí velký útisk češtiny na pomezí Moravy a Slovensku. Kantor Halfar však učí i nadále jen češtinu a proto taky se nemůže dočkat zaslouženého postupu. Jeho život je velmi smutný a chudý kantor nakonec spáchá sebevraždu.

70 000
V této básni naříká Bezruč nad lidem a uvádí, že část národa mluví německy, část polsky a zbytek – 70 000 žije ve velké bídě a beznaději. Tito lidé vyzývají své bohy, ale marně. Nakonec prosí lidé markýze Gera o pomoc, ať jim dá bečky s pitím, že se dají i poněmčit nebo popolštit, jen ať se mohou opít a zapomenout na bídu.

Maryška Magdonová
Nejznámější báseň. V chudé havířské rodině krátce po sobě zemřeli otec i matka. O děti se musí starat nejstarší Maryška. Jednou, když jde do lesa na dříví, někdo ji vidí a udá. Pro Maryšku přijde četník, aby ji odvedl na stanici do Frýdku, ale Maryška se rozhodne spáchat sebevraždu.

Bernard Žár
Aby udržel své společenské postavení a moc, zapírá svou rodnou řeč a neváhá zapřít ani matku, která neumí německy. Vždy, když se v chalupě objeví hosté, musí se matka schovat. Když umře, k jeho hrobu přichází jen jeho matka.

Slezské lesy
Básník se přirovnává k Slezským lesům. Jsou tak smutné jako on sám, jako lidé,kteří žijí v bídě. Stromy padají jako lidé, stejně mlčí a hynou.

Ostrava
Báseň vypráví o stesku a zlosti starého havíře, který vidí velké bezpráví, které zde vládne. Horník se lopotí a z jeho práce žijí boháči.

Markýz Gero
Chudý lid nenávidí Gera, který z něho tahá peníze a dokonce žádá, aby se lid před ním klaněl. Chudý lid vidí rozdíl v chování Gera mezi chudinou a boháči. Báseň končí slibem pomsty pyšnému markýzu Gerovi.

Životopis spisovatele: Petr Bezruč
Hodnocení: (hodnotilo 277 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Slezské písně Bezruč, Petr 1715 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info