Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Obrazy z dějin národa českého

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Obrazy z dějin národa českého
 
Název díla: Obrazy z dějin národa českého
Datum vložení: 10.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Jde o Vančurovo vrcholné dílo, přestože je nedokončené. Vančura v nich vyjádřil osobitým básnickým viděním přesvědčení o nezdolnosti a vnitřní síle českého národa, jeho vzdělanosti a jazyku.

Stará vlast
Vančura ukazuje život Slovanů a jejich zvyky na území mezi Vislou a Dněprem. Jeden kmen pod vedením stařeny putoval krajem. Stařena rozhodovala o všem. Když se narodilo dítě a nebylo pro ně jídla, bylo utraceno. Kmen trpěl hlady, ale věřil, že jej stařena zavede na úrodná místa. Jednou došli lidé pod vrcholek, na kterém rostl starý strom, do kterého chodila medvědice na med. Stařena se vypravila k tomuto stromu a jeden rybář ji sledoval. Medvědice stařenu zabila a rybář o tom vyprávěl v kmeni. Kmen se rozdělil na dvě poloviny. Jedna část se dala vést stařeninou sestrou a později zahynula. Druhá část vedená rybářem dosáhla úspěchů a žila šťastně.

Říše Samova
Český lid trpěl nájezdy Avarů. Kupec Samo vede a organizuje boj proti Dagobertovi. Samo zvítězil a byl jmenován knížetem. Jeho říše přesáhla hranice Čech. Samo žil velmi dlouho a zanechal po sobě 22 synů a 15 dcer, které měl s 12 ženami.

Vznik českého státu
Tato část se skládá z několika samostatných celků a první z nich se jmenuje:“Úděsná sláva“. Tento celek pojednává o kněžně Drahomíře a kněžně Ludmile. Kněžna Drahomíra měla přízvisko kněžna válek, protože chtěla stále bojovat a dobývat nové a nové země. Kněžna Ludmila byla pro mír a proto se spolu nepohodly. Drahomíra jednou pozvala Ludmilu k sobě na ples. Ludmila si připravila pečlivý plán a chtěla Drahomíru zavraždit. Drahomíra se však včas dověděla o chystané vraždě a sama se postarala o smrt Ludmily. Začala volně vést nové války a lid se k ní nakonec přiklonil. Drahomíra měla dva syny. Václava a Boleslava. Václav byl starší a proto byl i jejím nástupcem. Nesouhlasil s válkami sv matky a byl zastáncem míru. Jednou dospěl k závěru, že bez míru se nedá žít a proto zahájil tažení proti své matce. Václav po ní stále žádal, aby mu slíbila, že nebude vést války, ale Drahomíra se přesvědčit nedala. Nakonec byla národem vyhnána za hranice říše. Václav poté vedl říši v míru do té doby, než byl zavražděn svým bratrem Boleslavem.

Životopis spisovatele: Vladislav Vančura
Hodnocení: (hodnotilo 65 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info