Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Měsíc nad řekou

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Měsíc nad řekou
 
Název díla: Měsíc nad řekou
Datum vložení: 10.4.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavní postavou hry je obchodník pan Hlubina, ve hře dále vystupuje paní Hlubinová, jejich dcera Slávka, pan Josef Roškot – bývalý spolužák Hlubiny a jeho syn Villy. Hlubinovi spolužáci připravují večírek, na kterém by se všichni sešli zavzpomínali si na svá studentská léta. Paní Hlubinová se snaží tuto událost před svým manželem utajit, protože se obává, že by se její manžel styděl za to, že je jen obyčejným obchodníkem, když to jeho spolužáci dotáhli mnohem dál. Pan Hlubina byl kdysi ve třídě premiant a měl vyšší cíle než se stát obchodníkem. Žena přikládá velký díl viny také sobě. Do plánu paní Hlubinové je zasvěcena i dcera Slávka. Jednoho dne, když je Slávka sama doma, přijde na návštěvu za tatínkem jeho spolužák Josef Roškot se svým synem Villym. Slávka jim namluví, že otec je duševně chorý a že nemají připomínat otci minulost. Do pokoje vchází otec s matkou, Hlubina Roškota nepozná a ani Roškot se nepředstaví. Nakonec se ukáže, že Hlubina ví o připravovaném sjezdu abiturientů a vypraví se na něj i s manželkou, chce ji veřejně poděkovat za život, který mu zařídila. Když je Slávka sama doma, přijde ji navštívit Villy. Mezi nimi je věkový rozdíl sedmi let, Slávka je starší, ale jim věkový rozdíl nevadí. Celý večer sedí v pokoji, kde před lety bydleli jejich otcové, poslouchají hučící řeku, dívají se na měsíc, rozmlouvají spolu a čtou si z knihy:“Měsíc nad řekou“, kterou napsal Slávčin otec. Tak je najdou Hlubina s Hlubinovou a s Roškotem, kteří se vracejí z večírku. Všichni se zasmějí dřívějšímu setkání Slávky s panem Roškotem a Villym a vezmou to jako dobrý žert. Slávka si uvědomí, že už není tak mladá a řekne, že když ji její nápadník požádá o ruku, nebude proti.

Životopis spisovatele: Fráňa Šrámek
Hodnocení: (hodnotilo 82 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info