Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Adam stvořitel

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Adam stvořitel
 
Název díla: Adam stvořitel
Datum vložení: 17.8.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Adam je geniální vědec, který opovrhuje světem a rozhodne se jej zničim tzv. dělem negace. Smete vše. Je sám. Jen on a dělo. V tom se zjeví boží oko a bůh když se bůh ptá proč zničil svět, Adam odpoví, že byl špatně. Bůh mu tedy za trest uloží stvořit nový svět. Adam je zprvu zoufalý a neví jak tvořit a co tvořit. Když stvoří blechy a přijde na to, že musí vše vymodelovat z "tvořivé hlíny", rozhodne se udělat ženu. Udělá jí ideální - silnou, krásnou, emancipovanou - bohyni. Vdechne jí život. Pojmenuje jí Eva. Jenže ona ho odmítne jako nízkého otroka. Rozhořčen se rozhodne stvořit muže - opět ideálního - opět boha. Ten ho chce zabít, ale pak přijde Eva a on s ní odejde. Rozhodne se tedy stvořit malou, skromnou a roztomilou ženičku jen pro sebe. Ta ho sice miluje, je hezká a milá, ale nezavře na chvíli ústa a navíc mluví jen hlouposti. Adam potřebuje debatu. Tak stvoří sebe. Alterego. Jenže Alterego je jako Adam - proti starému světu. Proti tomuto světu. Nakonec dá Adam Alteregovy polovinu hlíny a rozdělí planetu napůl. Adam tvoří lidi jako jednotlivce, kdežto Alt. jako davy. Nakonec vyrostou dvě odlišná města se stejným počtem obyvatel. Adamovci chtějí Adamovi vztyčit pomník, ale je stejný jako ten, který chtěli vztyčit Alteovci. Vznikne spor a obě města spolu začnou válčit. Nakonec Adam s Alteregem pochopí, že jediná cesta je smír, jenže to už je lidé přijdou svrhnout a prohlašují, že je nikdo nestvořil, že pocházejí z opic. Propukne revoluce. Adam vidí, že svět je stejný jako byl předtím. Bůh se ptá: "Líbí se ti Adame?" "Líbí" odpoví Adam.

Životopis spisovatele: Karel Čapek
Hodnocení: (hodnotilo 172 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info