Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Radúz a Mahulena

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Radúz a Mahulena
 
Název díla: Radúz a Mahulena
Datum vložení: 22.4.2006
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Nejznámější drama – pohádka. Byla i zfilmována. Hudbu složil Josef Suk.

Magurský princ Radúz zabil bílého jelena za hranicemi svého státu, v říši krále Stojmíra. Říše byly znepřátelené od té doby, když Radúzova matka odmítla kdysi krále Stojmíra. Bílý jelen patřil nejmladší dceři krále Stojmíra, princezně Mahuleně. Stojmír viníka pronásleduje a stopa ho zavede až k princi Radúzovi. Zatkne ho a dá ho přikovat ho ke skále. Radúze nejvíce trápí králova matka, která po Mahuleně posílá Radúzovi nápoj s jedem. Mahulena nápoj přelije do křišťálového poháru a ten pukne. Sejme Radúzovi pouta, v tom přijde matka a začně s Radúzem bojovat. Radúz ji přemůže a uteče s Mahulenou pryč. Rozhořčená matka vyřkne kletbu, že až Radúze políbí jiná žena, Radúz na Mahulenu zapomene. Tak se taky stane. Radúz se vrací do své říše v momentu, kdy jeho otec umře a nešťastná matka políbí svého syna, v tom se kletba naplní. Radúz na Mahulenu zapomene. Mahulena se promění v topol. Radúzova matka nechá topol porazit, z topolu vytryskne na Radúzovo čelo krev a Radúzovi se vrátí paměť. Z rozpůleného topolu vyskočí Mahulena a kletba je tímto zrušena. Matka Mahuleny umírá.

Životopis spisovatele: Julius Zeyer
Hodnocení: (hodnotilo 240 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info