Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Julius Caesar

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Julius Caesar
 
Název díla: Julius Caesar
Datum vložení: 10.4.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Přeložil Josef Václav Sládek. Tragédie o pěti dějstvích. Dějištěm je Řím.

I.jednání
Na římské ulici se scházejí občané ze všech stran. K davu přistupují Flavius a Marullus s otázkou, co se děje. Sešli se zde lidé z chudších vrstev. Flavius se dal do křiku, co zde pohledávají a dovídá se, že čekají na Caesarův průvod. Flavius a Marullus občany odhánějí a tvrdí jim, že se dopustili těžkého hříchu a mají se jít vykoupit na břeh Tibetu. Občané se rozcházejí.
II.jednání
Přichází Caesarův průvod. Antonius je připraven k běhu o závod. Pak následuje velký průvod lidu. V průvodu se setkává šašek Casso a Brutus. Casso nechce dopustit, aby se stal Caesar vládcem. Brutus mu vypráví, jak kdysi s Caesarem chtěli doplavat po rozbouřené řece k vyčnívající skále. Caesar se však začal topit. Tím chtěl Brutus naznačit, že i Caesar je jen člověk.
III.jednání
Caesar má přijmout vládcovskou korunu, ale aby si získal větší obdiv národa, třikrát ji odmítl, ačkoliv po ní velmi touží. Lid to vše přijímá s jásotem. Objevují se však spiklenci, kteří usilují o Caesarův život. Nechtějí,aby se stal Caesar vladařem a pro svůj plán získávají na svou stranu i Bruta. Ráno se snaží Caesarova žena zadržet manžela od cesty do senátu. V noci se jí zdálo o jeho smrti. Caesar chce cestu odložit, ale Decius Brutus ho přemluví, aby neukazoval strach. Po dalším varování své ženy, Caesar do senátu odchází. Caesar nechce Cassiovi propustit bratra z vyhnanství a je ubodán spiklenci před očima lidu. Lidé se ve zmatku rozutíkají a Brutus se snaží ospravedlnit tento čin. Lid mu uvěří, ale Antonia se mu nepřesvědčit nepodaří, ba naopak se Antoniovi podaří strhnout lid na svou stranu a vyhlašuje vrahům svého adoptivního otce pomstu.
IV.jednání
Brutus a Cassius uhánějí branami z Říma ven, aby sestavili vojsko proti Antoniovi. Brutus se stává vojevůdcem. Dochází k bitvě mezi Brutem a Antoniem. Brutus se leká přesily a prchá, protože se nechce dostat Antoniovi do rukou. Cassus vidí, že jeho přítel je zajat a on mu nemůže nijak pomoci, dá se probodnout svým nejlepším přítelem.
V.jednání
Nakonec se i Brutus nechává probodnout mečem, protože boj definitivně prohrává. Měl Caesara sice rád,ale chtěl pomoci lidu a proto ho zabil.Životopis spisovatele: William Shakespeare
Hodnocení: (hodnotilo 111 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info