Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hrdina naší doby

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Hrdina naší doby
 
Název díla: Hrdina naší doby
Datum vložení: 1.5.2006
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj se odehrává v Rusku v 18.století.

Hlavní postavy:
Maxim Maxymič – starý vysloužilý voják, otrlý, ale trochu lítostivý, ale vždy duchapřítomný
G.A.Pečorin – smělý, ale znuděný mladý člověk,který nebere nic vážně a nedovede ani opravdově milovat, protože nechce ztratit svou volnost, svobodu. V jeho charakteru nalézáme protichůdné vlastnosti, např. jednou je velmi odvážný, jindy bojácný.
Bela – mladá, milá, lítostivá a nebojácná divka, která má pevnou vůli a pro lásku dovede i zemřít.
Kazbič - krutý bezohledný zbojník, který nemá slitování.
Mary – veselá milá komtesa, vychovaná ve společnosti. Hrdá a pyšná.
Věra – Pečorinova milenka, kterou Pečorin miluje, Příjemná, milá a důvěřivá dívka.

Děj:
Bohatí se baví a chudí strádají. Pečorin navštěvuje šlechtické rodiny, ale nějak se nemůže dostat z nudy.
M.Maxymič vypravuje o Pečorinovi, kterého poznal osobně. Pečorin je mladý muž, ale znuděný všedním životem. Zamiluje se do dívky Bely, kterou získává výměnou za koně. I Bela ho miluje, ale i tato láska začíná Pečorina nudit. Do Bely se zamilovává i Kazbič a rozhodne se dívku unést. Podaří se mu to. Pečorin se je snaží chytit, Kazbič ale vyhrožuje, že dívku zabije. Posléze to opravdu udělá. Pečorin se všednost a nudu snaží zahnat lovem. Při druhém setkání Pečorina a M.Maximyče je Maximyč odbyt chladně a na otázku, jak se Pečorinovi vedlo, ukázal mu Pečorin jen svůj deník. V něm popisuje příhodu, která se stala na ostrově, kde byl Pečorin ubytován. Setkal se tu se svou starou láskou Věrou a poznal tu Mary. Miloval obě. Z Mary si zpočátku tropil jen samé žerty. Když Pečorin odjel za Věrou, uvědomil si svou lásku k Mary. Jednou se s Mary pohádal a odjel do hor. Tam náhodou zaslechl rozhovor důstojníků, kteří ho chtěli vyzvat na souboj. Když se naposledy setkal s Mary, řekl jí, že ji už nemiluje a domluvil si schůzku s Věrou. Při cestě do pokoje Mary byl chycen a aby nějak zamaskoval ostudu, vyzval svého přítele Grušnického na souboj. Souboj vyhrál a Grušnický umřel. Dostal dopis od Věry, ve kterém se s ním dívka loučí. V tu dobu už byla dívka mrtva. Teprve nyní si uvědomil, jak Věru miloval. Pečorin je přeřazen na jinou pevnost.
Deník vyšel po Pečorinovi smrti.

Životopis spisovatele: Michail Jurjevič Lermontov
Hodnocení: (hodnotilo 81 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Hrdina naší doby Lermontov, Michail Jurjevič 325 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info