Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Moje první lásky

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Moje první lásky
 
Autor: Ivan Klíma
Název díla: Moje první lásky
Datum vložení: 20.9.2007
Referát vložil: Zuzana Špetlová

 

squareVClanku:
id='square-ir'
MOJE PRVNÍ LÁSKY
Ivan Klíma

• vydala Academia
• roku 2004(4. vydání)
• počet stran 226
• lit. žánr – povídka

Všech šest povídek se odehrává buď za 2.světové války, nebo v poválečném období. Povídky vypráví o citových vzplanutích hrdiny, jsou řazeny podle věku hl. hrdiny a tedy vývoje k dospělosti. V první je hrdina sotva třináctiletý, v poslední se loučí s dětinským věkem svého dospívání. Příběhy končí „neuzavřeným koncem“, čtenář si může o pokračování hrdinova života myslet co chce a může se zamyslet.

MIRIAM
V židovském ghettu zažije mladík nenadálou přízeň dívky, která vydává mléko. Dřív než mu jeho nezkušenost a stud tuto náklonnost dovolí vyložit a zareagovat, vše se vrací do normálu.

IN CAMERA CARITATIS (V POKOJÍKU LÁSKY)
Chlapec měl problémy s latinským jazykem i s jeho učitelem. Jednou k nim do třídy přibyla nová dívka, která latinu plynule ovládala. Chlapec se do ní na první pohled zamiloval, psal básně a příběhy, ona se mu stala inspirací k napsání románu.

MÁ VLAST
Na letních prázdninách na venkově s rodiči těsně po válce je hlavní hrdina okouzlen svou sousedkou, zralou ženou doktora Slavíka - karbaníka, muzikanta, snad holkaře, dobrého člověka, který, i když z Prahy, zapadá do venkovského prostředí. Hlavnímu hrdinovi, který se rozhodl věnovat spisovatelství, se v hlavě honí erotické scény z knih slavných spisovatelů a intenzivně prožívá milostné náznaky paní doktorové. Vše končí ´nešťastně´, když po všech těchto nadějích slyší za stěnou svého pokoje skřípání postele s manželi Slavíkovými.

HRA NA PRAVDU
Hlavní hrdina, student, potká náhodně v tramvaji ženu, která kupodivu přijde na jím navrženou schůzku. Není příliš kultivovaná, ale není nezkušená a po čase se i fyzicky milují. Studentovi se při této jeho první noci honí hlavou myšlenky o lásce a manželském životě; ona se probrebtne, že ve válce zabila svoje nechtěné dítě. On chce tedy zjistit pravdu o své milence a zvolí Hru na pravdu, které ona vůbec nerozumí. Po čase ji student na její adrese nenajde, ani sousedé neznají jméno, které mu řekla. Při náhodném setkání po letech mu dává svou adresu, která je opět falešná.

PROVAZOCHODCI
Povídka začíná vzpomínkou hlavního hrdiny na krásnou provazochodkyni. Pokračuje jeho seznamováním se s dívkou kamaráda Oty. Časem on i ona nacházejí společné zájmy i prožitky, visí nad nimi otázka týkající se Otova upřímného vztahu. Ona váhá, pro kterého se má rozhodnout, nakonec však po psychickém vyčerpání vše sděluje Otovi a chce prožít lásku s hlavním hrdinou. Ten najednou opět potkává provazochodce a když na ni čeká, pochybuje.

PŘEHRADA
Mladý, nově přijatý novinář má za úkol napsat reportáž o nově budované přehradě. Kvůli své alergii byl nucen zajít k lékaři. On mu vykládá příběhy z přehrady a vesnice, která má být zatopena. K večeru se v restauraci seznámí s Helenou, učitelkou na zdejší škole, po několika hodinách ji jde doprovodit domů do sousední vsi. On se do Heleny zamiloval i přes značnou vzdálenost jejich domovů. Po čase přestane Helena odpovídat na dopisy, které jí posílal. A on pochopí… Po asi 3 měsících mu Helena pošle svatební oznámení.

Hodnocení: (hodnotilo 55 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info