Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Matka Kuráž a její děti

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Matka Kuráž a její děti
 
Autor: Bertolt Brecht
Název díla: Matka Kuráž a její děti
Datum vložení: 10.4.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavní postavou je markytánka Anna Fierlingová, zvaná Matka Kuráž. Jezdí se svým vozem a dětmi za vojskem a prodává různé zboží.
Verbíř a kaprál stojí na rozcestí a baví se o tom, jak se těžké je verbovat tam, kde nebyla dosud válka. Nejsou tam ani záznamy o počtu obyvatel. Tu přijíždí Matka Kuráž. Vůz táhnou její synové Eilif a Švejcar. Matka Kuráž s němou Katrin sedí na voze. Verbíř se snaží získat alespoň jednoho syna do armády, ale matka o tom nechce ani slyšet. Tu se však Eilif rozhodne sám a kaprál utěšuje matku, že musí válce také něco obětovat. Za dva roky se matka setkává s Eilifem ve vojenském táboře. Eilif je vyznamenán, ale matka mu dává pár pohlavků, aby na sebe dával pozor. O čtyři roky později padne matka Kuráž do zajetí, její vůz je ale zachráněn. Syn Švejcar je popraven, protože odmítl vydat pokladnu. Poznáváme i Ivetu, která po nešťastné lásce začíná pít a má spousty milenců. Matka Kuráž varuje Katrin před takovým koncem. Matka se snažím vykoupit Švejcara, ale s penězi přichází pozdě. Válka pokračuje a matka Kuráž dojede do rozbombardované vesnice. Polní kazatel chce plátno na obvazy, ale matka je nechce vydat. Kazatel si je přes její odpor vezme. Katrin zachraňuje z domu dítě a je velmi šťastná. Matka ji nechápe, jen počítá peníze. Jeden z velitelů je raněn a umírá. Všichni doufají, že válka skončí, jen matka Kuráž se s tím nemůže vyrovnat, protože z války žila. Katrin se chce provdat a polní kazatel nabízí matce společný život. Matka odmítá. Matka je na vrcholu svého štěstí, obchod se jí daří a věří, že válka neskončí, protože živí mnoho lidí. Švédský král Gustav Adolf padne a je uzavřen mír. Kuráž je zlá, protože nakoupila zboží pro armádu, ale na druhou stranu se těší na Eilifa. Matka odjíždí na trh, ale mezitím vojáci přivádějí Eilifa, který vykoná po uzavření míru ještě jeden hrdinský čin , ale je odsouzen a popraven. O jeho smrti se matka nic nedoví. Válka je obnovena a matka jede dál. Válka trvá a lidé umírají zimou a hladem. Kuchař dědí hospodu a nabízí matce sňatek, ale ta ho odmítá, protože by se musela rozloučit s Katrin. Císařské vojsko obléhá evangelické město Halle. Do vesnice, kde se Kuráž usadila přicházejí vojáci a ptají se na cestu k městu. Sedlák jim musí ukázat cestu. Město je ohroženo. Katrin vyleze na střechu a začne bubnovat, aby varovala měšťany. Vojáci ji zastřelí a matka zůstává sama. Matka truchlí, ale vojáci ji posílají pryč. Vyčítá si, že odešla, když Katrin zastřelili. Nakonec odjíždí s posledním plukem a doufá, že se ještě potká s Eilifem.Hodnocení: (hodnotilo 110 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info